Çocukluk döneminde portal hipertansiyon tanısı alan hastaların uzun dönem izlemlerinde etiyoloji, klinik, laboratuar ve prognoz açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the patients diagnosed with portal hypertension in childhood by long-term observation in the view of etiology, clinical, laboratory and prognosis
- Tez No: 625958
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN TÜMGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Portal hipertansiyon; portal basıncın 10 mmHg üzerine çıkması veya portal ven ve hepatik ven basınç gradientinin 5 mmHg üzerine çıkmasıdır. Portal hipertansiyon morbidite ve mortalite oranı yüksek komplikasyonlara neden olmaktadır. Bu çalışmada çocuklarda PH'nin etiyolojisi, klinik bulguları, laboratuvar ve endoskopik bulguları, tedavi yaklaşımları ile prognozlarının değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: 2012-2019 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Gastroenteroloji Bilim Dalı'nda takipli, portal hipertansiyon tanısı alan hastaların dosyaları geriye dönük olarak incelenmiştir. Çalışmaya 43 hasta alınmış, hastaların demografik verileri, başvuru yakınmaları, fizik muayene bulguları, laboratuvar bulguları, radyolojik ve endoskopik bulguları, tedavi ve prognozlarına ait veriler kaydedilmiştir. Bulgular: Hastaların % 72,1'i erkek, % 27,9'u kız idi. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaşları ortanca 108 ay (5 ay ile 210 ay) iken tanı yaşları ortanca 60 ay (5 ay ile 204 ay) idi. Portal hipertansiyon olgularının % 76'sı sirotik olmayan, % 23,3'ü sirotik, anatomik olarak ise % 55'i prehepatik, % 41,8'i intrahepatik idi. İntrahepatik Portal hipertansiyon olgularının % 13,9'u presinüzoidal, % 27,9'u sinüzoidal idi. Sirotik nedenler; kriptojenik karaciğer sirozu, caroli hastalığı, Budd Chiari sendromu, konjenital hepatik fibrosis iken, sirotik olmayan gurubun yarısından fazlasını PVT oluşturmaktaydı. Hastaların başvuru yakınması en sık karın şişliği idi. En sık fizik muayene bulgusu olarak splenomegali saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Portal hypertension is defined as portal pressure over 10 mmHg or pressure gradient over 5 mmHg at portal vein and hepatik vein. Due to complications with high morbidity and mortality rate, this thesis aimed to investigate the etiology clinical findings, laboratory and endoscopic findings, treatment approaches and prognosis of PH in children. Methods and Materials: Files of patients who diagnosed with portal hypertension between 2012-2019 in Cukurova University Medical Faculty Hospital, Department of Pediatric Gastroenterology were retrospectively analyzed. Demographic data, complaints, physical examination findings, laboratory findings, radiological and endoscopic findings, treatment and prognosis of 43 patients were examined. Results: 72.1% of the patients were boys and 27,9% were girls.The average age of the patients included in the study was 108 months (5 months and 210 months), while the average age of diagnosis was 60 months (5 months and 204 months). 76% of the cases were non-cirrhotic and 23,3% were cirrhotic. Anatomically, 55% were prehepatic and 41,8% intrahepatic. 13,9% of the intrahepatic PH cases were presinusoidal and 27,9% were sinusoidal. While cryptogenic liver cirrhosis, caroli disease, budd chiari syndrome, congenital hepatic fibrosis bring about cirrhotic reasons, more than half of the non-cirrhotic group was consisted of PVT. The most common complaint of patients was abdominal swelling. The most common physical examination finding was splenomegaly.