Analysis of physiological risk factors for occupational accidents in construction industry
İnşaat sektöründe meydana gelen iş kazaları için fizyolojik risk faktörlerinin analizi
  1. Tez No: 625959
  2. Yazar: GÖKHAN KAZAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ÇOMU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
İnşaat alanında gerçekleştirilen işler, yoğun ve sürekli dikkat gerektiren bir yapıya sahip olduğu için, yorgunluk, dikkat eksikliği, motivasyon düşüklüğü ve özellikle fizyolojik değerlerdeki ani değişimler, ağır iş kazalarının meydana gelmesine neden olmaktadır. Toplanan bu fizyolojik verilerin kazalar üzerinde ciddi etkisi olabileceği düşünülmektedir. Fakat şimdiye kadar ölçülen fizyolojik değerlerle kaza istatistikleri arasındaki ilişkiyi inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle, bu araştırmanın asıl amacı inşaat sahasında meydana gelmiş iş kazaları ile inşaat işçilerinden toplanan gerçek zamanlı fizyolojik ölçümler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaçla fizyolojik değişkenler ile inşaat kazaları arasında mevsimsel ve günlük çalışma saatlerine göre sekiz farklı hipotez geliştirilmiştir. İnşaat işçilerinin gerçek zamanlı Kalp Atımı (KA), Deri Sıcaklığı (DS), Elektrodermal Aktivitesi (EDA) ve Kan Şekeri Seviyelerinin (KŞS) toplanmasına karar verilmiştir. Gerçek zamanlı fizyolojik değişkenler, şantiyede iki farklı mevsimde toplam 21 işçiden toplanmıştır. 2010-2018 yılları arasında meydana gelen inşaat kazaları ile ilgili bilgiler Türkiye'de kurulan Sosyal Güvenlik Sigortası'ndan (SGK) alınmıştır. Kazalar ile gerçek zamanlı dört fizyolojik değişken arasındaki korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, inşaat kazalarının sabah saatlerinde (öğle yemeğinden önce) işçilerin kan şekeri değerleriyle anlamlı derecede ters ilişkili olduğunu göstermektedir. Öte yandan, fizyolojik değişkenler (HR, EDA, ST) ve inşaat kazaları arasında önemli bir mevsimsel ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Fizyolojik faktörlerin işçiler üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için verimli çalışma programları düzenlenmeli, gerçek zamanlı veri izleme sistemleri geliştirilmeli ve işçilere kısa molalar verilmelidir.
Özet (Çeviri)
It is a well-known fact that construction tasks require intensive physical performance and continuous attention. These factors sometimes have adverse impacts on workers and stimulate construction accidents. Since it is commonly emphasized that there is a signifi cant relationship between accidents and physiological parameters, this research aims to observe the relationship between accident times and the physiological measurements collected from construction workers. For this purpose, eight different hypotheses were developed between the physiological variables and construction accidents. To test these hypotheses the real-time Heart Rate (HR), Skin Temperature (ST), Electrodermal Activity (EDA), and Blood Sugar Levels (BSL) of the construction workers were collected during winter and summer time. The real-time physiological variables were collected from a total of 21 workers at two different seasons in the construction site. The information about construction accidents that occurred in Turkey between 2010 and 2018 years was received from Social Security Insurance (SSI). The hourly and seasonal correlation analysis between the accidents and real-time monitored physiological variables (EDA, HR, BSL, and ST) were performed in this study. Spearman's Correlation analysis, a non-parametric correlation method, was performed between construction accidents and physiological measurements. The results of this study show that construction accidents are signifi cantly inverse correlated with BSL of the workers in the morning hours (before lunch). On the other hand, there is a signi ficant seasonal correlation between the other physiological variables (i.e. HR, EDA, ST) and construction accidents. To overcome adverse impacts of the physiological factors on the workers, efficient can be arranged and more short breaks should be given.