Non-alkolik yağlı karaciğer (NAYK) hastalarında non invaziv fibroz göstergelerinin ve fibroscan bulgularının histopatolojik verilerle karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesi
Evaluation of non invasive fibrosis indicators and fibroscan findings comparatively with histopathological data in non-alcoholic fatty liver (NAFL) patients
  1. Tez No: 626000
  2. Yazar: ELGUN ABISHOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İKBAL BİLLUR CANBAKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş ve amaç: Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı(NAFLD) olan bireylerde önemli orandaki fibrozisin tanısında noninvaziv yöntemlerin doğruluğu klinik pratikte halen sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı yağlı karaciğerli hastalarda karaciğer fibrozisinin saptanmasında 3 farklı noninvasiv metodun FİB 4 skor, NAFLD Fibrosis skor (NFS), ve Transient Elastrografi (TE)] tanısal performanslarını karşılaştırmaktır. METOD: Çalışmaya biyopsi ile kanıtlanmış 33 NAFLD hastası dâhil edildi. NFS skoru; yaş, hiperglisemi, vücut kitle indeksi, trombosit, albümin ve serum aminotransferaz seviyeleri kullanılarak, FİB 4 skoru ise yaş, trombosit, serum aminotransferaz seviyeleri kullanılarak hesablandı. TE, Fibroscan aleti kullanılarak yapılmıştır. Karaciğer biyopsi ve Fİbroscan sonuçları hafif ve ileri fibrozis gruplarına ayrılarak aralarındakı ilişki incelendi. BULGULAR: Hastaları karaciğer biyopsisine göre hafif ve ileri fibroz olarak 2 grupta incelendi. Trombosit seviyesi ve Fİbroscan kPa değeri ileri fibroz grupunda anlanmlı saptandı. Fibroscanın biyopsiyi tahmin etme gücüne bakıldığında, Fibroscanın sensitivitesi %90, spesifitesi %64 ve doğruluğu %72 olarak hesaplandı. FİB 4 indeksi kesim değeri 1,30'un altında olduğunda ileri fibrozu dışlama açısından FİB 4 indeksinin negatif prediktif değeri %94 (sensitive %90, spesifite %72)ü pozitif prediktif değeri %60, ileri fibrozu saptamada FİB 4 indeksinin en iyi alt kesim 2,67 olarak baz alındığında bu değerin üstünde olduğunda pozitif prediktif değeri %83, (sensitive %50, spesifite %98) negatif prediktif değer ise %80 saptandı. SONUÇ: FIB-4 skoru ve Fibroscan kombine kullanımı NFS ve Fibroscan'in kombine kullanımına göre daha yüksek tanısal performansa sahipti. FIB-4 veya NFS'nin ardından Fibroscan kullanımı karaciğer biyopsisi olmadan FIB-4 ve NFS için belirsiz bölgedeki ileri evre fibrozisli hastaları saptamada fayda sağladı. Bu nedenle bu testlerin kombine kullanımı daha uygun olabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: The accuracy of noninvasive methods in the diagnosis of significant fibrosis in individuals with nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD) is still limited in clinical practice. The aim of this study is to compare the diagnostic performance of 3 different noninvasive methods FIB 4 scores, NAFLD Fibrosis score (NFS), and Transient Elastrography (TE)] in the detection of liver fibrosis in patients with fatty liver. METHOD: The study included 33 NAFLD patients with proven biopsy.It was. NFS score; age, hyperglycemia, body mass index, platelet, albumin and serum aminotransferase levels were calculated, and FIB 4 score was calculated using age, platelet, serum aminotransferase levels. TE was made using the Fibroscan tool. Liver biopsy and fibroscan results were divided into mild and advanced fibrosis groups, and the relationship between them was examined.RESULTS: Patients were examined in two groups as mild and advanced fibrosis according to liver biopsy. Platelet level and fibroscan kPa value were detected significantly in the advanced fibrosis group. Looking at the ability of fibroscan to predict biopsy, the sensitivity of Fibroscan was calculated as 90%, specificity 64% and accuracy 72%. In terms of excluding advanced fibrosis when the FIB 4 index cut-off value is below 1.30, the negative predictive value of the FIB 4 index is 94% (sensitive 90%, specificity 72%), the positive predictive value is 60%, the best sub-section of FIB 4 index in determining advanced fibrosis. Based on 2.67, the positive predictive value was 83% (sensitive 50%, specificity 98%) and the negative predictive value was 80%.CONCLUSION: The FIB-4 score and the combined use of Fibroscan had higher diagnostic performance than the combined use of NFS and Fibroscan. The use of Fibroscan after FIB-4 or NFS has benefited the detection of patients with advanced fibrosis for the FIB-4 and NFS without liver biopsy. Therefore, the combined use of these tests may be more appropriate.