Bakteriyemi ve fungemi tanısında novel buffy coat yönteminin kullanılması
Using novel buffy coat method in the diagnosis of bacteremia and fungemia
- Tez No: 625999
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜCAHİDE ESRA KOÇOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ. Çalışmamız sinyalizasyon süresini ortadan kaldırmayı hedefleyen 'Novel buffy coat yöntemi' ile çalışılan kan kültürü yönteminin, BacT/Alert 3D (BioMerieux Inc., Fransa) kan kültürü cihazı ile çalışılan kan kültürü yöntemi ile duyarlık, özgüllük, avantaj ve dezavantajlarının kıyaslanmasını amaçlamaktadır. YÖNTEM. Bu çalışma 1 Temmuz 2019–31Aralık 2019 tarihleri arasında hastanemizin yoğun bakım ünitelerinden gelen kan kültürü örnekleri ile rutin hizmete paralel olarak gerçekleştirilmiş olunup; hastanın tanı ve tedavisinde aksamaya neden olmayan prospektif bir çalışmadır.Çalışma sırasında BacT/Alert 3D (BioMerieux Inc., Fransa) cihazından elde edilen sonuçlar“Novel Buffy Coat Yöntemi”ile elde edilen sonuçlarla kıyaslanmak için takip edilmiştir. Otomatize sistem ile kan kültüründe üretilen mikroorganizmaların etken ya da kontaminasyon olduğuna CDC'nin (Centers for Disease Control and Prevention) LCBI (Laboratory-Confirmed Bloodstream Infection Criteria) kriterlerine göre karar verilmiştir. Novel Buffy Coat Mikroskopisi, Novel Buffy Coat Kültürü ve Otomatize Kan Kültürü için duyarlılık, özgüllük, yanlış negatiflik, yanlış pozitiflik, doğruluk, pozitif prediktif değer ve negatif prediktif değer hesaplanmıştır. Her üç test için de J (youden indeksi) hesaplanarak, sözkonusu testlerin tanısal güçleri birbirleriyle kıyaslanmıştır. Novel Buffy Coat Mikroskopisi ile saptanabilen etkenlerin otomatize kan kültürü sistemi ile sinyal verme sürelerinin ortalama ve standart sapmaları hesaplanmış, Novel Buffy Coat Mikroskopisi'ni kullanmanın kazandıracağı zamanın sağ kalıma etkisi yorumlanmıştır. Etken olarak değerlendirilen mikroorganizmaların kendi içinde, kontaminasyon olarak değerlendirilen mikroorganizmaların ise kendi içinde ortalama sinyalizasyon süreleri ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Her iki grubun ortalama sinyalizasyon süreleri arasında anlamlı fark olup olmadığı t test ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM. Our study aims to compare the sensitivity, specificity, advantages and disadvantages of the blood culture method studied with the 'Novel buffy coat method', which aims to eliminate the signaling time, with the BacT / Alert 3D (BioMerieux Inc., France) blood culture method. METHOD. This study was carried out between 1 July 2019–31 December 2019 with blood culture samples from the intensive care units of our hospital in parallel with routine service; is a prospective study that does not cause disruption in the diagnosis and treatment of the patient. During the study, the results obtained from the BacT/Alert 3D (BioMerieux Inc., France) device were followed to compare with the results obtained with the“Novel Buffy Coat Method”. It is decided that microorganisms produced in blood culture with automated system are active or contaminated according to the LCBI (Laboratory-Confirmed Bloodstream Infection Criteria)of the CDC (Centers for Disease Control and Prevention). Sensitivity, specificity, false negativity, false positivity, accuracy, positive predictive value and negative predictive value were calculated for Novel Buffy Coat Microscopy, Novel Buffy Coat Culture and Automated Blood Culture. For all three tests, J (youden index) was calculated and the diagnostic powers of these tests were compared. The mean and standard deviations of signaling times were calculated with the automated blood culture system of the agents that can be detected by Novel Buffy Coat Microscopy, and the effect of using the Novel Buffy Coat Microscopy on survival was interpreted. The mean signalization times and standard deviations of the microorganisms considered to be the agents, and the microorganisms evaluated as contamination were calculated. Whether there is a significant difference between the average signalization times of both groups was calculated by t test.