Nesnelerin interneti kullanılarak sera uygulaması geliştirilmesi
Development of greenhouse application using the internet of things
- Tez No: 626003
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YÜCEDAĞ, DOÇ. DR. MUSTAFA ALPER AKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Son yıllarda günlük hayatımıza birçok yenilik getiren ve popülerliği gittikçe artan Nesnelerin İnterneti (Nİ, Internet of Things-IoT) teknolojisinin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Nİ, nesnelerin gelişmiş iletişim teknolojileri aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurar hale gelmesi şeklinde tanımlanmaktadır. Bu çalışma, tarımda yüksek verimli ve kaliteli ürünlerin Nİ teknolojisi kullanılarak yetiştirilebilmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla Nİ teknolojisinin sağladığı avantajlar kullanılarak yetiştirilen bitkilerin verim ve kalitesinin kontrolünü azami derecede sağlamak hedeflenmiştir. Bu konuda yapılan diğer çalışmalardan farklı olarak, cihazlar arasındaki iletişimde geliştirilen optimizasyon algoritması kullanılmış olup cihazların kendi aralarında optimum şekilde haberleştirilmesiyle, minimum güç tüketerek sistemin uzun süre ayakta kalması sağlanmıştır. Endüstri 4.0 çözümlerinden biri olan bu tür akıllı tarım uygulamaları ile ne gibi sonuçlar elde edilebileceği ve Nİ teknolojisinin akıllı tarımda oluşturacağı avantajlar ortaya konmuştur. Bu çalışmada, Nİ teknolojisi kullanılarak yetiştiricilikte temel ortam parametreleri olan toprak nemi, hava oransal nemi, sıcaklık ve karbondioksit (CO2) verileri ölçülmüş ve internete erişimi olan tüm cihazlardan görüntülenecek şekilde bir web uygulaması geliştirilmiştir. Çalışma sonunda, ölçülen bu ortam verilerinden optimum düzeyde olmayanlara müdahale edilmek suretiyle verimin arttırılabileceği sonucuna varılmıştır. Ayrıca büyük oranda ekolojik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkacak olan hastalık ve zararlılara karşı da önlem alınabileceği ve kimyasal ilaç kullanımını sınırlandırarak çevreci ve sağlıklı bir üretimin gerçekleştirilebileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the importance of the IoT Technology which brings a lot of innovations to our daily life and have a cumulative popularity, is increasing with each passing day. IoT defined as objects making contact with each other via developed communication technology. This study has been carried out with the aim of growing of highly productive, qualified and healthy products at agriculture by using IoT technology. For this purpose, it is aimed to provide the control of yield and quality of plants which are grown by using the advantages supplied by IoT technology to the utmost. Unlike the other studies made about this subject, the developed optimization algorithm is used in the communication between devices, with the communication of devices between each other in the manner of optimum, by consuming minimum power, a long-lived system has been provided. In this study, what kind of conclusions can be obtained with such smart agriculture applications which is one of the solutions of the industry 4.0, and the advantages which will be created by IoT technology at smart agriculture are exhibited. In this study, by using IoT Technology, the data like soil moisture, moisture in the air, temperature and CO2 which are basic environment factors at the farming are measured and a web application have been developed which can be scanned from all devices have access to internet. From those measured environment data at the end of this study, to those which is not at the optimum level has been interfered, thus it is concluded that the yield can be increased. At the same time, it has been concluded that the precautions can be taken for the illnesses and damages which will occur substantially due to ecological factors and it has been seen that an environmentalist and healthy production can be real by limiting the chemical drug utilization.