Sandviç kompozitlerin düşük hızlı darbe performansını geliştirmeye yönelik yapısal parametrelerin incelenmesi
Investigation of the structural parameters aimed to improve low velocity impact performance of sandwich composites
  1. Tez No: 626002
  2. Yazar: HÜSEYİN ERDEM YALKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KARAKUZU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, sandviç kompozitlerin düşük hızlı darbe performansının arttırılması amaçlanmıştır. Sandviç kompozitlerin, tabakalı kompozitlere göre eğilme rijitlikleri ve düşük hızlı darbe testinde absorbe ettiği enerji değerleri daha yüksektir. Ancak sandviç kompozitteki kabuk ve çekirdek malzemesi arasındaki yüksek dayanım farkından dolayı, birleşme arayüzeyinde yükleme anında ayrılma meydana gelebilmektedir. Sandviç kompozite çeşitli işlemler yapılarak düşük hızlı darbe testinde absorbe edeceği enerji değerinin arttırılmasına ve delaminasyon alanının azaltılmasına yönelik çalışmalar yapılmıştır. Sandviç kompozit yapılarda, iki çekirdekli hale getirme, epoksi kolonlar oluşturma, çekirdek dikiş işlemi, çekirdek ve kabukların birlikte dikiş işlemi uygulanmıştır. Bu kompozitlerin nümerik çalışma sonuçları ile deneysel çalışma sonuçları temas kuvveti - zaman eğrileri, temas kuvveti - çökme eğrileri ve absorbe edilen enerji değerleri kullanılarak karşılaştırılmıştır. Düşük hızlı darbe testinde vurucu kütlesi sabit tutulup, farklı enerjilerde düşük hızlı darbe testi yapılmıştır. Sandviç kompozitlerin düşük hızlı darbe davranışını etkileyecek çeşitli düzlem dışı takviye uygulamaları sayesinde, absorbe edilen enerji değerinde artış ve delaminasyon alanında azalış elde edilmiştir. Çekirdek dikiş işleminin absorbe edilen enerji değeri bakımından kabuk dikiş işlemine alternatif olabileceği tespit edilmiştir. LS-DYNA yazılımı kullanılarak yapılan sonlu elemanlar analizi sonuçları ile deneysel sonuçlar karşılaştırılmış ve iyi bir uyum görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to increase the low velocity impact performance of sandwich composites. Sandwich composites have higher bending stiffness and absorbed energy values in low velocity impact test than laminated composites. However, due to the strength difference between facesheet and core material in the sandwich composite, delamination may occur in this interface. Studies have been carried out to increase the absorbed energy value and to reduce the delamination area by performing various modifications on sandwich composites in the low velocity impact. The modifications were performed in the sandwich composite structures by using two-part core, forming epoxy columns in the core, stitching through the core, stitching the core and the facesheets together. The numerical results of composites were compared with experimental results according to the contact force - time curves, the contact force - deflection curves and absorbed energy values. In the low velocity impact test, the impactor mass was kept constant and the impact energy was obtained by changing the impactor velocity. Due to the out of plane modifications, which will affect the low velocity impact behavior of sandwich composites, increase in the absorbed energy values and the decrease in the delamination areas were achieved. It has been determined that the core stitching process may be an alternative to the facesheet stitching process in terms of absorbed energy value. The finite element analysis results by using LS-DYNA software were compared with experimental results and a good agreement between them was observed.