Akromegalik erkek hastalarda sperm fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of sperm functions in acromegalic male patients
- Tez No: 626005
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KADIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ:Akromegalik erkek hastalarda spermlerin niceliksel ve niteliksel olarak incelenmesini, hastalığın aktif ve remisyon dönemlerinde androjen salınımında ve spermiogramda farklılık olup olmadığını öğrenmeyi hedefledik. YÖNTEM:Otuz hastalığı aktif, 32 hastalığı inaktif erkek akromegali hastası ile kontrol grubu için 10 NFA, 10 sağlıklı gönüllü erkek çalışmaya alındı.Çalışmaya alınan hastalardan; serumda GH, IGF-1, FSH, LH, prolaktin, SHBG, albümin, testesteron düzeylerine bakmak için kan ve aynı gün semen örneği alındı.Semen örneğinde semen hacmi, sperm motilitesi, morfolojisi, sperm konsantrasyonu, TMSS parametrelerine bakıldı. BULGULAR:Hastaların ortalama yaşı 42.4 idi.Sağlıklı gönüllüler, NFA, aktif ve remisyondaki akromegali hastaları arasında fertilite açısından p=0.026 istatiksel anlamlı fark görüldü.Yine 4 grup arasında bakılan serumda GH(p=0.00), IGF-1(p=0.00), FSH(p=0.00), testesteron(p=0,00), albumin(p=0.036) ve semen volümü(p=0.001), sperm konsantrasyonu (p=0.00), sperm motilitesi(p=0.003), TMSS(p=0.00), morfoloji(p=0.001) değerleri için anlamlı fark saptandı. Akromegalik erkek hastalarda hastalık aktif olsun olmasın sağlıklı bireylerle karşılatırdığımızda hem FSH, testosteron değerlerinin düşük, hem de sperm fonksiyonlarının bozulduğunu tespit ettik.Kendi içinde tedavi yanıtlarına göre kıyasladığımızda ise, aktif hastalık grubunda bu olumsuz etkilenmenin daha belirgin olduğunu saptadık.Ek olarak GH yüksekliğiyle testesteron (r=-0,290,p=0.01), FSH (r=-0.220,p=0.05), semen volümü (r=-0,234, p=0.005), sperm motilitesi (r=-0,263,p=0,005), TMSS (r=-0,275,p=0,05) ve sperm morfolojisi (r=-0,315,p=0.01) arasında anlamlı negatif korelasyon bulduk. SONUÇ:Yüksek GH ve IGF-I seviyelerine maruz kalmanın germ hücrelerinde,testis üzerinde yarattığı olumsuz etki ile hastalık kontrolü sağlandığında dahi sağlıklı bireylere kıyasla androjen salınımında ve sperm fonksiyonlarında olumsuz etki yarattığı gösterilmiştir.Hastalığın aktif döneminde serum testosteron, FSH düzeyi ve semen volümü, sperm konsantrasyonu, motilitesi, toplam motil sperm sayısı GH yüksekliğiyle anlamlı negatif korele bulunmuştur.Ancak tedaviyle birlikte, çoğu testiküler anomalinin düzeldiği ve testesteron düzeylerinin arttığı izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE:The aim of this study is to determine the quantitative and qualitative examination of sperms in acromegalic male patients and to detect differences in androgen secretion and spermiograms during active and remission periods of the disease. METHOD:Active(n:30), inactive(n:32) disease with acromegaly, NFA(n:10) and healthy volunteer males(n:10) were included.Serum GH, IGF-1, FSH, LH, prolactin, SHBG, albumin, and testosterone were measured.On the same day,semen samples were taken.Semen volume, motility, morphology, sperm concentration, total motile sperm count (TMSC) were analyzed. RESULTS:The mean age of patients was 42.4 years.There was statistically significant difference between four groups for fertility p=0.026.In addition, there was statistically significant difference found between four groups for GH(p=0.00),IGF-1(p=0.00), FSH(p=0.00), testesterone(p =0.00), albumin (p=0.036) and semen volume(p=0.001), sperm concentration(p=0.00),sperm motility(p=0.003), TMSC(p=0.00), sperm morphology (p=0.001). We found that FSH,testosterone and sperm function were impaired in acromegaly patients with or without active disease,when compared with healthy individuals.We found that these dysfunctions were prominent in active disease group.In addition, there was significant negative correlation seen between testosterone(r=-0.290,p=0.01), FSH(r=-0.220,p=0.05), semen volume(r=-0.234,p=0.005), sperm motility(r=-0.263,p=0.005), TMSC(r= -0.275,p= 0.05), morphology (r=-0.315,p=0.01) and serum GH level. CONCLUSION:Exposure to elevated levels of GH and IGF-I in acromegalic male patients has been shown to have an adverse effect on androgen secretion,sperm function compared to healthy persons even when disease control is achieved.This can be explained by adverse effects on germ cells, testis.Serum testosterone,FSH level and semen volume,sperm concentration, motility, and TMSC were significantly lower in the active period of the disease.However, with treatment, most testicular anomalies improved and testosterone levels increased.