Hemşirelerin örgütsel stres düzeyi ve psikolojik iyi oluşlarının belirlenmesi
Organizational stress level and psychological determination of nurses
  1. Tez No: 626006
  2. Yazar: BAYRAM AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, hemşirelerin örgütsel stres düzeyi ve psikolojik iyi oluşlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı nitelikteki çalışmanın örneklemini, Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 1 Haziran- 1 Eylül 2019 tarihleri arasında çalışan 208 hemşire oluşturmuştur. Araştırmada veriler sosyo-demografik tanıtım formu, Örgütsel Stres Ölçeği (ÖSÖ) ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PİOÖ) ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı yüzdelik hesaplamaları, Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U testleri, t testi ve Anova testleri kullanılmıştır. Çalışmaya katılan hemşirelerin, %52,9' u meslekte 1-5 yıldır çalıştığını, %50'si aylık 6-10 nöbet tuttuğunu, %68,3'ü mesleği isteyerek seçtiğini, %51,4'ü haftalık 46 saat ve üzerinde çalıştığını, %58,2'si hemşirelik mesleğini sevdiğini belirtmiştir. Araştırma kapsamında yer alan hemşirelerin ÖSÖ puan ortalaması 42,42±6,11 ve PİÖ puan ortalaması 27,61±4,44 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of was this study was conducted to determine the level of organizational stress and psychological well- being of nurses. The sample of the descriptive study was composed of 208 nurses working at Gaziosmanpaşa Taksim Training and Research Hospital between June 1 and September 1, 2019. The data of study were obtained by using the sociodemograpic information form, Organizational Stress Scale and Psychological Well- being Scale. İn the evaluation of data, number percentage calculations, Kruskal Wallis test, Mann Whitney U test, t test and Anova tests were used. Of the nurses participating in the study, 52.9% had worked in the profession for 1-5 years, 50% had 6-10 seizures monthly, 68.3% had chosen the profession willingly, 51.4% had worked 46 hours and more weekly, 58.2% stated that they liked the nursing profession. The mean score of the organizational stress scale of the nurses included in the study was 42.42±6.11 and the mean score of the psychological well-being scale was 27.61 ± 4.44.