Bingöl, Bitlis, Muş ve Van illeri Cheloninae (Hymenoptera, Braconidae) faunası üzerinde taksonomik araştırmalar
Taxonomic investigations on the cheloninae (Hymenoptera, Braconidae) fauna of Bingöl, Bitlis, Muş and Van
- Tez No: 626011
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BEYARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Türkiye'nin Cheloninae (Hymenoptera, Braconidae) faunasını belirlemek amacıyla, 2019 yılında Bingöl, Bitlis, Muş ve Van illerinin farklı habitatlarından Malaise ve ışık tuzaklar ile atrap kullanarak Braconidae ergin örnekleri toplanmıştır. Elde edilen materyalin preparasyonu modern taksonomik kurallara göre hazırlanmış ve lokalite etiketleriyle etiketlenmiştir. Koleksiyonumuzda bulunan karşılaştırma materyalleri ve ilgili literatürden yararlanarak örnekler taksonomik olarak incelenmiş ve teşhis edilmiştir. Lokalitelerin yüksekliği ve koordinatları, örneklerin toplama tarihleri verilmiştir. Dört cins altında toplam 24 tür belirlenmiştir. Saptanan 24 tür Bingöl, Bitlis, Muş ve Van illeri faunası için yeni kayıt niteliğindedir. Türlerin cinslere göre dağılımı aşağıdaki gibidir. Ascogaster Wesmael,1835: 2, Chelonus Panzer, 1806: 11, Microchelonus Szépligeti,1908: 10 ve Phanerotoma Wesmael, 1838: 1 tür. Örnekler Bitlis Eren Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü Zooloji koleksiyonunda muhafaza edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to determine Cheloninae (Hymenoptera, Braconidae) fauna of Turkey, adult specimens were collected from different habitats of Bingöl, Bitlis, Muş ve Van provices using Malaise and light traps and sweeping nets in 2019. Obtained material was prepared and according modern taxonomic rules and appropriately labeled. Relevant literature and comparison material available in our collection were used for taxonomical examiation of the material. The altitudes and coordinates of localities, collection dates were given. In total, 24 species belonging 4 genera were determined. The 24 species identified are new records for the fauna of Bingöl, Bitlis, Muş and Van provinces. The distribution of the species by genera is as follows. Ascogaster Wesmael, 1835: 2, Chelonus Panzer, 1806: 11, Microchelonus Szépligeti, 1908: 10 and Phanerotoma Wesmael, 1838: 1 species. Examples are stored in Bitlis Eren University, Faculty of Arts and Sciences, Department of Biology, Zoology collection.