Bingöl, Bitlis, Muş ve Van illeri Agathidinae, Braconinae, Doryctinae, Homolobinae, Macrocentrina, Meteorinae and Opiinae (Hymenoptera, Braconidae) faunası üzerinde araştırmalar
Research on the fauna of Agathidinae, Braconinae, Doryctinae, Homolobinae, Macrocentrina, Meteorinae and Opiinae of Bingol, Bitlis, Mus and Van provinces (Hymenoptera, Braconidae)
- Tez No: 488378
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BEYARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Türkiye Braconidae familyasına katkı sağlamak amacıyla Bingöl, Bitlis, Muş ve Van illerinin farklı biyotoplarından 2016-2017 yıllarının Mayıs-Ekim ayları arasında materyal toplanmıştır. Örnek toplamada atrap, ışık tuzakları ve malasie tuzakları kullanılmıştır. Toplanan materyal emgi tüpleri yardımıyla diğer materyaldan ayrılmış ve sigara dumanına maruz bırakılmıştır. Depolama kapları içinde %70'lik etil alkol ortamında laboratuara getirilmiştir. İlgili literatür ve Bitlis Eren Ünivesitesi Fen Edebiyat koleksiyonunda bulunan karşılaştırma materyalinden faydalanılarak örnekler teşhis edilmiştir. Bu çalışma ile 7 altfamilya, 16 cins ve 82 tür saptanmıştır. Bu türlerin tümü araştırma alanı için yeni kayıt niteliğindedir. Ayrıca Agathis levis, Bassus arcuatus, Bracon (Orthobracon) titubans, Opius (Merotrachys) podomelas ve Opius (Apodesmia) reconditor türleri de Türkiye faunası için ilk kayıttır. Örnekler Bitlis Eren Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü Zooloji Laboratuarında muhafaza edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to contribute to the Braconidae family in Turkey, materials were collected from different biotopes of Bingöl, Bitlis, Mus and Van from May to October of 2016-2017. Atrap, light traps and malasie traps were used in the sample collection. The collected material was separated from the other material with the help of suction tubes and exposed to cigarette smoke. It was brought to the laboratory in 70% ethyl alcohol environment in storage containers. The samples were identified by making use of the relevant literature and comparative material in Collection of Bitlis Eren University, Science and Literature Faculty. In this study, 7 subfamilies, 16 genera and 82 species were identified. All of these species are new records for the research area. In addition, Agathis levis, Bassus arcuatus, Bracon (Orthobracon) titubans, Opius (Merotrachys) podomelas and Opius (Apodesmia) reconditor species are also the first records for Turkey fauna. The samples are kept in Bitlis Eren University, Faculty of Arts and Sciences, Department of Biology Zoology Laboratuvary Collection.