Acil serviste akut apandisit tanısında, klinik öngörü, laboratuar değerleri, alvarado skoru ve yatak başı ultrasonun prediktif değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of predictive values for acute apandisitis diagnosis; clinical sense, alvarado score, laboratory tests and bedsi̇de ultrasound in emergency servi̇ce
- Tez No: 626056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş: Karın ağrısı, acil servis başvurularının % 5-10'unu oluşturmaktadır. Ağrının klinik şekli ve karın içi organların özellikleri etiyolojinin belirlenmesinde önemlidir. Akut apandisit karın ağrısı etiyolojileri arasında en sık cerrahi ile sonuçlanan hastalıktır. Çalışmamızda, patolojik olarak apandisit tanısı alan hastaların, klinik öngörüleri, Alvarado skoru, USG bulguları arasındaki ilişki incelendi. Hastayı muayene eden hekim tarafından klinik öngörü ve Alvarado skoru belirlendi. Hastaya farklı bir hekim yatak başı USG uyguladı. Klinik öngörü, Alvarado skoru, laboratuvar bulguları ve görüntüleme sonuçları arasındaki ilişki karşılaştırıldı. Metod: Bu çalışmamız T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu başvurusu onayı alındıktan sonra, prospektif kesitsel olarak dizayn edildi. Etik kurul onayı alındıktan sonra 2 yıl boyunca acil servise başvuran 500 hasta incelendi. Dışlama kriterlerine uyan ve onam formu imzalamayan 180 hasta dışlandıktan kalan hastalar için onam formu ve araştırma formu dolduruldu. Değerlendirilen hastalardan opere olup patolojik olarak akut apandisit tanısı alan 187 hasta çalışmaya dahil edildi. Klinik olarak apandisit düşünülen hastalara yatak başı USG uygulandı. Hastaların biyokimyasal ve ultrasonografik sonuçları toplandı. Patoloji sonucu apandisit olarak bulunan hastalar arasında istatiksel analiz uygulandı. Bulgular: Değerlendirdiğimiz hastalar içinde 187 hasta opere olup patalojik olarak apandisit tanısı aldı. Bu hastaların 130'unda klinik olarak apandisit öngörüldü. 57'sinde klinik olarak apandisit ön görülmedi. Çalışmaya katılan hastaların 115'i erkek, 72'si kadındı. Hastaların yaşları 18 ile 78 arasında değişmekte ve ortalaması 37±13 yıldır. Karın ağrısı şikayeti 174 (%93) hastada mevcuttu. Bulantı kusma şikayeti 94(%54) hastada varken, ishal şikayeti 12 hastada(%6) mevcuttu. Yatak başı ultrason bulgularına göre 146(%78) hastada akut apandisit tespit edildi, 41 hastada akut apandisit tespit edilmedi. Yapılan radyolojik USG'de hastaların 126'sında tübüler bir apendiks yapısı gözlemlendi. 57 hastada serbest sıvı, 3 hastada plastrone ve 1 hastada ek patolojik bulguya rastlandı. Sonuç: Hastaları muayene eden hekimlere göre hastaların klinik öngörüsü 130'u(%69) apandisit, 57'si(%30) apandisit değil şeklinde idi. Hastaların yatak başı USG bulgularına göre 146(%78) hastada akut apandisit tespit edildi, 41 hastada akut apandisit tespit edilmedi. Klinik öngörüye göre yatak başı USG uygulamasında sensitivite 0,81, spesifite 0,29 ve kappa değeri 0,84 olarak bulundu. . Ön tanısı apandisit olmayan hastaların ise 20'si(%35) Alvarado için yüksek riskli, 22'si(%38) Alvarado için orta riskli, 15'i(%26) Alvarado için düşük riskli olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Abdominal pain accounts for 5-10% of emergency applications. The clinical form of pain and features of the abdominal organs are important in determining the etiology. Acute appendicitis is the most common disease that results in surgery among the etiology of abdominal pain. Approximately one in ten people undergo an appendectomy operation. The most common operation worldwide is appendectomy. In our study, the relationship between clinical prediction, alvarado score and USG findings of patients with pathological appendicitis was examined. Alvarado score and bedside USG were applied to the patient who was considered to have a diagnosis of acute appendicitis by the physician who examined the patient. The relationship between clinical prediction, alvarado score, laboratory findings and imaging results were compared. Method: This study was designed as a prospective cross-section after the approval of the Clinical Research Ethics Committee application from Health Sciences University Antalya Education Research Hospital. After approval of the ethics committee, 500 patients who applied to the emergency services for 2 years were examined. For patients who remained excluded from 180 patients who were excluded from the exclusion criteria and did not sign a consent form, a consent form and a research form were filled. POCUS was applied to the patient who was considered to have appendicitis clinically. Biochemical and ultrosonographic results of the patients were collected. Statistical analysis was performed among the patients whose pathology results were found as appendicitis. Results: Of the 187 patients with pathological appendicitis, 130 were clinically prescribed as appendicitis. Clinical appendicitis was not foreseen in 57 of them. 115 of the patients participating in the study are male and 72 are female. The ages of the patients vary between 18 and 78 and the mean is 37 ± 13 years. The most common symptom of the patients was abdominal pain in 174 (93%) patients. Nausea and vomiting symptoms were present in 94 (54%) patients, while diarrhea symptoms were present in 12 patients (6%). According to bedside ultrasound findings, 146 (78%) patients had acute appendicitis and acute appendicitis could not be detected in 41 patients. In the radiological USG, a tubular appendix structure was observed in 126 of the patients. Free fluid was found in 57 patients, plastrone in 3 patients and additional pathological findings in 1 patient. Conclusion: According to the physicians who examined the patients, the clinical prediction of the patients was 130 (69%) as appendicitis and 57 (30%) were not appendicitis. According to the POCUS findings of the patients, acute appendicitis was detected in 146 (78%) patients and acute appendicitis was not detected in 41 patients. According to the clinical prediction, in POCUS application, the sensitivity was 0.81, the specificity was 0.29 and the kappa value was 0.84. . The preliminary diagnosis of appendicitis non al 20 (35%) high risk for Alvarado, 22 (38%) of intermediate risk for Alvarado, 15 (26%) were calculated for low-risk Alvarado.