Akdeniz, Ege, İç Anadolu, Karadeniz ve Marmara bölgeleri'nin Brachistinae (Hymenoptera: Braconidae) türlerinin faunistik ve taksonomik yönden araştırılması
Faunistic and taxonomic investigation on Brachistinae species (Hymenoptera: Braconidae) of Mediterranean, Aegean, Central Anatolia, Black Sea and Marmara regions
  1. Tez No: 626063
  2. Yazar: TÜLİN KOLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÇETİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Akdeniz, Ege, İç Anadolu, Karadeniz ve Marmara Bölgesi'nde 1982-2010 yılları arasında toplanan Brachistinae türlerinin faunistik ve taksonomik yönden değerlendirildiği bu araştırmada toplam 319 lokalitede çalışılmış, 6 cinse (Eubazus, Chelostes, Foersteria, Polydegmon, Schizoprymnus, Triaspis) bağlı 46 tür saptanmıştır. Bu türlerden 2'si (Chelostes subrobustus Yılmaz&Beyarslan, 2009 ve Schizoprymnus cani Koldas n.sp.) bilim dünyası için, 16'sı (Chelostes vardzia (Enukidze, 1976), Eubazus (Brachistes) cruentatus (Reinhard, 1867), E. (Brachistes) minutus (Ratzeburg, 1848), E. (Brachistes) tauricus Tobias, Foersteria puber (Haliday, 1835), Schizoprymnus acataphractus (Snoflák, 1953), S. cataphractus (Snoflák, 1953), S. cylindricus (Snoflák, 1953), S. edentulus (Szépligeti, 1901) S. hilaris (Herrich-Schäffer,1838), S. rubens Jakimavicius, 1973, Triaspis armeniaca Tobias, 1976, T. pallipes (Nees, 1816), T. sulcata (Szépligeti, 1901), T. thoracica (Curtis, 1860), T. xylophagi (Fischer, 1966) )Türkiye Brachistinae faunası için; 19'u (Eubazus (Brachistes) fuscipes (Herrich-Schäffer, 1838), E. (Eubazus) flavipes (Haliday, 1835), Polydegmon sinuatus Förster, 1862, Schizoprymnus ambiguus (Nees, 1816), S. angustatus (Herrich-Schäffer, 1838) S. azerbajdzhanicus (Abdinbekova, 1967) S. bidentulus (Szépligeti, 1901) S. brevicornis (Herrich-Schäffer, 1838) S. crassiceps (Thomson,1892), S. elongatus (Szépligeti, 1898) S. excisus (Snoflák, 1953), S. luteipalpis (Snoflák, 1953), S. nigripes (Thomson, 1892), S. obscurus (Nees, 1816), S. opacus (Thomson, 1892), S. pallidipennis (Herrich-Schäffer, 1838), S. pullatus (Dahlbom, 1833), Triaspis caudata (Nees, 1816), T. obscurella (Nees, 1816) )Trakya Brachistinae faunası için yeni kayıttır. Bu çalışma ile bilim dünyası için yeni olarak saptanan Chelostes subrobustus Yılmaz&Beyarslan, 2009 ve Schizoprymnus cani Koldas n. sp. türlerinin deskripsiyonları yapılmış ve diagnostik karakterleri fotoğraflandırılmıştır. Çalışmada ayrıca cins ve tür tanı anahtarları hazırlanmış, Türkiye için yeni kayıt olan türlerin deskripsiyonları yapılarak en önemli diagnostik karakterlerinin fotoğrafları verilmiştir. Araştırma bölgesinde ayırdedilebilen 16 habitatın hepsinde aynı türe rastlanmadığı, S. azerbajdzhanicus, S. cylindricus, Triasapis caudata türlerinin ekolojik açıdan en toleranslı türler olduğu, 10 türün ise (Eubazus cruentatus, E. fuscipes, E. minutus, E. tibialis, E. pallipes, E. rufithorax, Schizoprymnus hilaris, S. rubens, S. cani n.sp., Triaspis xylophagi sadece bir habitatta bulunmakla habitat tercihleri bakımından en sınırlı türler olabileceği tespit edilmiş, tür sayısı bakımından ise bölgede otsu bitkiler, ekin tarlası, kavaklık ve karışık ormanların sırasıyla en zengin habitatlar olarak yer aldığı belirlenmiştir. Tespit edilen türlerin Türkiye'deki coğrafik bölgelere göre sayısal dağılımları dikkate alındığında Karadeniz Bölgesi'nin 34 tür ile en fazla, Akdeniz Bölgesi'nin ise 8 tür ile en az tür ile temsil edilen bölge olduğu belirlenmiştir. Ayrıca Brachistinae altfamilyasının Türkiye'de en çok Palearktik fauna elemanları ile temsil edildiği, ancak Nearktik, Neotropik ve Oriental fauna elemanlarının da Türkiye'de temsil edildikleri saptanmıştır. Araştırma sonucunda Türkiye geneli için 18 yeni tür kaydı (2'si bilim dünyası için, diğer 16 tür Türkiye faunası için) verilerek Türkiye Brachistinae tür sayısı 55'den 73'e çıkarılmıştır
Özet (Çeviri)
This study, by which faunistic and taxonomic characters of Brachistinae species in Mediterranean, Aegean, Central Anatolian, Black Sea and Marmara Regions were evaluated, was carried on between 1982-2010 in 319 localities. A total of 46 species within 6 genera (Eubazus, Chelostes, Foersteria, Polydegmon, Schizoprymnus, Triaspis) were determined. Among these species two of them (Chelostes subrobustus Yılmaz&Beyarslan, 2009 ve Schizoprymnus cani Koldas n.sp.) are new for the science, 16 of them (Chelostes vardzia (Enukidze, 1976), Eubazus (Brachistes) cruentatus (Reinhard, 1867), E. (Brachistes) minutus (Ratzeburg, 1848), E. (Brachistes) tauricus Tobias, Foersteria puber (Haliday, 1835), Schizoprymnus acataphractus (Snoflák, 1953), S. cataphractus (Snoflák, 1953), S. cylindricus (Snoflák, 1953), S.edentulus (Szépligeti, 1901) S. hilaris (Herrich-Schäffer,1838), S. rubens Jakimavicius,1973, Triaspis armeniaca Tobias, 1976, T. pallipes (Nees, 1816), T. sulcata (Szépligeti, 1901), T. thoracica (Curtis, 1860), T. xylophagi Fischer, 1966)) are new records for Turkish Brachistinae fauna and 19 of them (Eubazus (Brachistes) fuscipes (Herrich-Schäffer, 1838), E. (Eubazus) flavipes (Haliday, 1835), Polydegmon sinuatus Förster, 1862, Schizoprymnus ambiguus (Nees, 1816), S. angustatus (Herrich-Schäffer, 1838) S. azerbajdzhanicus (Abdinbekova, 1967) S. bidentulus (Szépligeti, 1901) S. brevicornis (Herrich-Schäffer, 1838), S. crassiceps (Thomson,1892), S. elongatus (Szépligeti, 1898) S. excisus (Snoflák, 1953), S. luteipalpis (Snoflák, 1953), S. nigripes (Thomson, 1892), S. obscurus (Nees, 1816), S. opacus (Thomson, 1892), S. pallidipennis (Herrich-Schäffer, 1838), S. pullatus (Dahlbom, 1833), Triaspis caudata (Nees, 1816), T. obscurella (Nees, 1816)) are new records for Turkish Thracian Brachistinae fauna. With this present study Chelostes subrobustus Yılmaz&Beyarslan, 2009 and Schizoprymnus cani Koldas n.sp. is described and its diagnostic characters are illustrated. Moreover, keys are constructed for each genus separating the different species. All the new species for Turkey fauna are fully described to the current standards and illustrated based on the most important characters. In the chosen 16 different habitats, it couldn't be observed the same species but S. azerbajdzhanicus, S. cylindricus, Triasapis caudata are ecologically the most tolerant species. In the mean time, 10 species (Eubazus cruentatus, E. fuscipes, E. minutus, E. tibialis, E. pallipes, E. rufithorax, Schizoprymnus hilaris, S. rubens, S. cani n. sp., Triaspis xylophagi have observed only one habitat. Therefore, as well as their choice of habitat concerne, they can be accepted as the most limited species of all. It was established that the grasslands, crop fields, poplar fields and mixed forests are the richest habitats by the point of species numbers of Brachistinae. When the geographical distributions of determined species were evaluated according to geographic regions in Turkey; Black Sea region appears to have the highest number of species which is 34 and Mediterranean region has the lowest number with 8 species. In the present study, it appeared that most of the recorded species belong to Palaearctic faunal elements, besides Nearctic, Neotropical and Oriental faunal elements' species are represented in Turkey. As a result of the study, total number of species of Brachistinae in Turkey, with the addition of 18 (2 new for science and 16 new for Turkey) new records increased from 55 to 73.