Türkiye'nin farklı bölgelerinde üretilen önemli arıcılık ürünlerinden bal, polen ve propolisin fenolik bileşen kompozisyon ve biyoyarayışlılığının belirlenmesi ve bu arıcılık ürünlerinin sağlık üzerine bazı etkilerinin in vitro yöntemlerle araştırılması
Determination of the phenolic composition and bioavailability of honey, pollen and propolis, important beekeeping products manufactured in different regions of Turkey, and the investigation of some effects of these beekeeping products on health by in vitro methods
- Tez No: 750550
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu tezde Türkiye'nin farklı bölgelerinde üretilen önemli arıcılık ürünlerinden bal, polen ve propolisin fenolik bileşen kompozisyonunun ve biyoerişilebilirliğinin belirlenmesi ve bu arıcılık ürünlerinin sağlık üzerine bazı etkilerinin in vitro yöntemlerle araştırılarak, bu ürünlerin beslenmedeki yer ve önemlerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'nin 7 farklı coğrafi bölgesinden 2 yıl tekrarlı ve her yıl 25 adet olmak üzere toplamda 50 adet bal, 50 adet polen ve 50 adet propolis örneği temin edilerek bu arıcılık ürünlerinin bazı kimyasal madde içerikleri, fenolik bileşen kompozisyonları, antioksidan, antibakteriyel ve antiinflamatuvar etkileri belirlenmiş, in vitro yöntemlerle sağlık üzerine etkileri ortaya konulmuş ve bu arıcılık ürünlerinden seçilen örneklerin bazı kanser hücrelerine karşı sitotoksik etkileri araştırılmıştır. Palinolojik analiz sonuçlarına göre; 31 adet monofloral ve 19 adet multifloral bal örneği ve 29 adet monofloral ve 21 adet ise multifloral polen örneği temin edildiği belirlenmiştir. Bal örneklerinin doğallığını ve tazeliğini değerlendirmek için yapılan diastaz sayısı, HMF ve prolin içerikleri sonuçlarının sırasıyla 0.79-72.41, 0.72-65.61 mg/kg ve 261.10-1408.12 mg/kg aralıklarında değiştiği ve örneklerin çoğunlukla yasal limitlere uydukları değerlendirilmiştir. Bal, polen ve propolis örneklerinin toplam fenolik madde içerikleri sırasıyla 13.00-132.07, 338.15-2857.77 ve 508.35-25999.87 mg GAE/100g olarak belirlenmiştir. Fenolik bileşik kompozisyonu analiz sonuçları incelendiğinde bal örneklerinin gallik asit, metil-3,4,5-trihidroksibenzoat ve naringin miktarlarına ait ortalamaların (>2.0 mg/100g) diğer fenolik bileşiklerden daha yüksek ve trans sinnamik asit, apigenin, mirisetin, kuersetin ve luteolin içeriklerinin ise daha düşük (
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to determine the phenolic composition and bioaccessibility of honey, pollen and propolis, important beekeeping products produced in different regions of Turkey, and to investigate some effects of these beekeeping products on health by in vitro methods, and to reveal the place and importance of these products in nutrition. For this purpose, the 50 honey, 50 pollen and 50 propolis samples were obtained for 2 years, 25 samples each year, from 7 different geographical regions of Turkey and some chemical contents, phenolic compositions, antioxidant, antibacterial, and anti-inflammatory effects were determined, and their effects on health were also revealed by in vitro methods, and the cytotoxic effects of selected samples of these beekeeping products against some cancer cells were investigated. It was determined that 31 monofloral and 19 multifloral honey samples and 29 monofloral and 21 multifloral pollen samples were obtained according to the results of pollen analysis. The results of the diastase number, HMF and proline contents of honey, performed to evaluate the naturality and freshness of the honey samples, were found to vary in the ranges of 0.79-72.41, 0.72-65.61 mg/kg and 261.10-1408.12 mg/kg, respectively, and it was evaluated that the results mostly in accordance with the legal limits. The phenolic content of honey, pollen and propolis samples were determined as 13.00-132.07, 338.15-2857.77 and 508.35-25999.87 mg GAE/100g, respectively. When the phenolic composition analysis results were examined, the mean values of gallic acid, methyl-3,4,5-trihydroxybenzoate and naringin concentrations of honey samples were higher (>2.0 mg/100g) than other phenolic compounds while trans cinnamic acid, apigenin, myricetin, quercetin and luteolin were found to be lower (