Akıllı, otonom ve korumalı priz
Smart, autonomous and protected plug
  1. Tez No: 626067
  2. Yazar: İSMAİL KIYICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TAHSİN TOLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez kapsamında tasarlanan priz ile elektrikli eşyalar elektronik kontrol kartları aracılığıyla uzaktan kablosuz haberleşme teknolojisi ile kontrol edilmektedir. Genel olarak uygulananın aksine tek bir cihaza yönelik kontrol yerine elektrikli cihazların güç girişine uygulanan bu priz ile neredeyse tüm elektrikli eşyalar kontrol edilebilmektedir. Şebekede oluşabilecek ani gerilim artışlarında devreyi keserek elektrikli eşyaları korur. Ayrıca elektronik koruma devresi sayesinde kullanıcıları elektrik çarpılmalarına karşı korur. Bu priz kullanıcı faaliyetlerini öğrenerek otonom çalışır ve elektrikli eşyalar ile kullanıcı arasında bir asistan gibi davranır. Elektrikli eşyaların tamamen kapatılmaması sonucu oluşan bekleme konumu elektrik tüketimini azaltarak enerji tasarrufu sağlar. Ayrıca kullanıcıların enerji tüketimi farkındalığını artırır. Özellikle elektrik tüketiminin en yoğun olduğu yani puant zamanlarda enerji talebinin karşılanması için elektrik üretiminde kullanılan doğal gaz ve kömür gibi yenilenemez enerji kaynaklarının tüketimi bu prizin sağlayacağı verimlilik ve tasarruf ile azalacaktır.
Özet (Çeviri)
With the plug designed in this thesis, electrical goods are controlled by remote wireless communication technology through electronic control cards. Contrary to general practice, almost all electrical goods can be controlled by this plug, which is applied to the power input of electrical devices instead of the control for a single device. This plug protects electrical goods by breaking the circuit in case of sudden voltage increases in the electricity grid. In addition, the electronic protection circuit protects users against electric shock. This plug works autonomously by learning the user's activities and acts as an assistant between the electrical goods and the user. This plug saves power by reducing the electricity consumption by the standby position caused by not completely closing electrical appliances. It also increases users' awareness of energy consumption. In particular, the consumption of non-renewable energy sources such as natural gas and coal used in electricity generation in order to meet the energy demand at peak times, which is the most intensive electricity consumption, will be reduced with the efficiency and saving that this plug will provide.