Unipolar depresyon tanılı bireylerde çocukluk çağı travmaları ile fonksiyonel olmayan tutumların ilişkisi
The relationship between childhood trauma and dysfunctional attitudes in individuals with unipolar depression
  1. Tez No: 626066
  2. Yazar: SİBEL KAHRAMAN GİRGEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE SARAÇLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada; unipolar depresyon tanılı bireylerde çocukluk çağı travmaları ile fonksiyonel olmayan tutumların ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya unipolar depresyon tanılı 200 hasta dahil edildi ve DSM-IV eksen-I bozuklukları için yapılandırılmış klinik görüşme (SCID-I) uygulanarak eş tanılar belirlendi. Çalışmaya alınan bireylere sosyodemografik veri formu, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ) ve Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği (FOTÖ) uygulandı. Unipolar depresyon nedeniyle takipli bireylerin yarısından fazlasında (%66.5) çocukluk çağı travması mevcuttu, en sık görüleni duygusal ihmal olup sırasıyla bunu fiziksel ihmal, duygusal istismar, fiziksel istismar ve cinsel istismar izledi. FOTÖ toplam puanı ile fiziksel ihmal, duygusal ve fiziksel istismar puanı arasında pozitif yönde korelasyon saptanırken, FOTÖ bağımsız tutum ile duygusal ihmal, fiziksel ihmal ve duygusal istismar arasında pozitif yönde korelasyon, FOTÖ mükemmelci tutum ile duygusal ve fiziksel istismar arasında pozitif yönde korelasyon mevcuttu. FOTÖ değişken tutum ile tüm istismar türleri arasında ise negatif yönde korelasyon mevcuttu. Bildiğimiz kadarıyla FOTÖ alt ölçekleri (mükemmelci tutum, onaylanma ihtiyacı, değişken tutum, bağımsız tutum) ile çocukluk travmaları alt ölçekleri (duygusal, fiziksel ve cinsel istismar ile fiziksel ve duygusal ihmal) arasındaki ilişkiyi inceleyen literatürdeki ilk çalışmadır. Özellikle çocukluk çağı travmalarından fiziksel ve duygusal ihmalin bağımsız fonksiyonel olmayan tutum gelişmesine, duygusal ve fiziksel istismarın ise mükemmelci fonksiyonel olmayan tutumun gelişmesine, böylelikle de kişilerin depresyona yatkın duruma gelmelerine neden olmuş olabileceği ve haliyle bu hastaların takip ve tedavisinde bilişsel çarpıtmaların bu bilgiler ışığında ele alınmasının tedavi yanıtı ve prognoza olumlu katkılar sağlayabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study; it was aimed to research the relationship between childhood trauma and dysfunctional attitudes in individuals diagnosed with unipolar depression. 200 patients diagnosed with unipolar depression were included in the study and comorbid diagnoses were determined by applying a structured clinical interview (SCID-I) for DSM-IV axis-I disorders. Sociodemographic data form, Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), Childhood Trauma Questionnaire (CTQ) and Dysfunctional Attitude Scale (DAS) were applied to the individuals included in the study. More than half (66.5%) of the individuals who were followed up due to unipolar depression had childhood trauma, the most common childhood trauma was emotional neglect, followed by physical neglect, emotional abuse, physical abuse and sexual abuse, respectively. While there was a positive correlation between DAS total score and physical neglect, emotional and physical abuse score, there was a positive correlation between DAS independent attitude and emotional neglect, physical neglect and emotional abuse, and a positive correlation between DAS perfectionist attitude and emotional and physical abuse. There was a negative correlation between DAS variable attitude and all types of abuse. As far as we know, this is the first study in the literature to examine the relationship between DAS subscales (perfectionist attitude, need for approval, variable attitude, independent attitude) and childhood traumas subscales (emotional, physical, sexual abuse, and physical, emotional neglect). Especially from childhood traumas, physical and emotional neglect may have led to the development of independent dysfunctional attitude, and emotional and physical abuse may have caused the development of a perfectionist dysfunctional attitude, thereby causing individuals to become prone to depression and as a result, we think that addressing cognitive distortions in the follow-up and treatment of these patients in the light of this information may contribute positively to the treatment response and prognosis.