Soğuk Savaştan akıllı savaşa geçiş sürecinde yapay zekâ teknolojilerinin rolü: Çin ve ABD örnekleri
Role of artifical intelligence techologies in transition from Cold War to intelligent war: Examples of China and the United States
  1. Tez No: 802522
  2. Yazar: ORKUN ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bilim ve tekniğin üretimde etkin yer almasıyla birlikte yaşanan sanayi inkılabı sonrasında ortaya çıkan teknoloji hayatın her döneminde karşımıza çıkan ve sürekli kendini geliştirerek dinamik yapısını korumayı başaran bir kavram olmuştur. Hayatımızın her alanına entegre olması açısından başarı gösteren bu kavram her geçen gün etki alanını genişletmektedir Ülkelerin gelişmesinde kritik bir öneme sahip olan bu kavram toplumun her alanında çok büyük değişimlere yol açmıştır. Bu değişimlerin dahil olduğu alanlardan biri de muharebe alanıdır. Teknolojinin muharebe alanına girmesi oldukça eskiye dayanmaktadır. Tanklar, uzun menzilli silahlar, makineli tüfekler teknolojinin savaşa yansımalarından bazılarıdır. Ancak teknolojiyle beraber dijitalleşmede savaş alanlarında yer almaya başladığında savaşlar format değiştirmeye başlamış, artık muharebe alanlarında otonom silahlar, insansız uçaklar, robotlar gibi yeni aktörler boy göstermeye başlamıştır. Bu bağlamda; çalışma insanlık tarihi kadar eski olan savaşın bir dönemi olan soğuk savaş dönemini, bu dönem sonrası savaşta yaşanan değişimi ve bu değişimde yapay zekâ teknolojilerinin rolünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda dönemin iki başat aktörü olan ABD ve SSCB'nin dış politika stratejileri, bu stratejilerin uygulanma biçimleri ve bu dönemde askeri alanda yaşanan gelişmelere yer verilmiştir. İlk olarak soğuk savaş dönemi, bu dönemde dünya siyasetinin durumu hakkında genel izlenim ele alınmış, soğuk savaş sonrası dönem ve yaşanan teknolojik gelişmelere değinilerek özellikle teknolojik alanda büyük bir yenilik olan yapay zekâ hakkında bilgilere yer verilmiştir. Yapay zekâ ile yaşanan teknolojik gelişmelerin özellikle yapay zekanın ve diğer teknolojilerin askeri alana uygulanmasıyla devrim niteliğinde yeniliklerin görülmeye başladığı vurgulanmıştır. Bu yeniliklerle beraber taze bir kavram olan akıllı savaş tanımlaması yapılarak bu savaşın alanları, stratejileri ve savaşın yürütüldüğü araçlara değinilmiştir. Bu yeni savaşın dünya siyasetine yansımasının nasıl olacağı, özellikle yapay zekâ alanında etkin ülkeler olan ABD ve Çin üzerinden incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken her iki ülkenin yapay zekâ stratejilerine, bu stratejiler doğrultusunda yaptıkları uygulamalara yer verilmiş olup her iki ülkenin akıllı savaşı nasıl yorumladıklarına ve bu savaş doğrultusunda hangi teknolojileri geliştirdiklerine değinilmiştir. Ayrıca her iki ülkenin akıllı savaş ve yapay zekâ politikalarında birbirlerine karşı tutumlarına değinilerek, ülkelerin bu yeni savaş uygulamalarında sahip oldukları avantaj ve dezavantajları çeşitli yönlerden ele alınmıştır. Çalışma sonucunda; bu yeni teknolojinin savaş alanına uygulanmasıyla savaşın yeni bir formata büründüğü tespit edilmiştir. Bu yeni formatla beraber yeni aktörlerin savaş alanlarında daha çok boy göstereceği anlaşılmaktadır. Yapay zekâ teknolojisinde ve akıllı savaşta dünyanın önde gelen ülkelerinden olan ABD ve Çin'in akıllı savaş döneminde de başat aktörler olarak kalmaya ve dünya siyasetine yön vermeye devam edecekleri ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The technology that comes after the industrial revolution of science and technique, as well as its effective participation in production, has been a concept that exists at every stage of life and that manages to maintain its dynamic structure through continuous self-improvement. This concept, which has succeeded in integrating it into every aspect of our lives, is expanding its sphere of influence day by day, a concept which is of critical importance in the development of countries, has led to very large changes and transformations in all spheres of society One of the areas where these changes are involved is the battlefield. The introduction of technology into the battlefield goes back a long way. Tanks, long range weapons, machine guns, are some of the manifestations of technology to war. But as technology began to take part in the battlefields of digitization, wars began to change format, and new actors in combat zones such as autonomous weapons, drones, and robots began to appear. In this context, it aims to demonstrate the transformation of the Cold War period, a period of the war as old as human history, and the role of artificial intelligence technologies in this transformation. To this end, the foreign policy strategies of the United States and the USSR, the two principal actors of the period, were given to the manner in which these strategies were implemented and the improvements that occurred in the military field during this period. It first covered the general impression of the state of world politics during the Cold War period, the post-Cold War era, and the technological advances that were happening, providing information about AI, which was a major innovation in the field of technology. The technological advances in artificial intelligence have been especially emphasized by the application of artificial intelligence and other technologies to the military field that revolutionize innovation. These innovations combined with the introduction of a fresh new concept of intelligent warfare, emphasizing the areas of this war, its strategies, and the means by which war is conducted. How this new war will reflect on world politics has been studied, especially in the United States and China, which are active in artificial intelligence. In the course of this review, both countries' artificial intelligence strategies were incorporated into the applications they were undertaking in pursuant to these strategies, which outlined how both countries interpreted smart warfare and what technologies they were developing towards this war. Additionally, each country's intelligent war and artificial intelligence policies addressed their opposition to each other, addressing various aspects of the advantages and disadvantages that countries enjoy in these new war practices. As a result of the study, it has been found that with the application of this new technology to the battlefield, the war is taking on a new form. This new format, along with new actors, is understood to show more of a presence in battlefields. Artificial intelligence technology and smart warfare have predicted that the United States and China, the world's leading countries, will continue to remain major actors during the smart war, and will continue to influence world politics.