Çanakkale ili kıyı sularında bazı kirlilik parametrelerinin ve mikrobiyal biyofilm oluşumunun incelenmesi
Investigation of çanakkale coastal waters some pollutionparameters and microbial biofilm formation
- Tez No: 626070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCİHAN HACIOĞLU DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çanakkale Kıyı şeridi deniz suyu rekreasyon, balıkçılık vb. pek çok faaliyet için yoğun kullanıma açık bir alandır. Bu durum beraberinde deniz suyunda yoğun antrapojenik kirlilik baskısını da getirmektedir. Bu çalışmada, Çanakkale kıyı şeridinde belirlenen 4 farklı istasyondan alınan su numunelerinin bazı fizikokimyasal ve mikrobiyolojik parametreleri irdelenmiş ve beraberinde izole edilen farklı bakteri gruplarında antibiyotik ve ağır metal dirençliliği, enzim ve biyofilm aktiviteleri ile bakteriyal karakterizasyonlarının yapılmasına çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar genel sanitasyon değerleri bakımından istasyonların kabul edilebilir sınır değerler içerisinde olduğunu bununla birlikte izole edilen bakterilerin yüksek antibiyotik ve ağır metal dirençliliği gösterdiğini ayrıca önemli virülans faktörler olan enzim aktivitesi ve biyofilm oluşturma kapasitelerinin yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışmanın bölgede deniz suyu ve deniz ürünlerinde halk sağlığı yönünden mikrobiyal kalitenin irdelenmesi için yapılacak daha kapsamlı çalışmalara da öncülük etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Çanakkale coastline marine water is an open area for recreation, fishing etc. many activities. This condition also brings intense anthropogenic pollution pressure in marine water. In this study, some physicochemical and microbiological parameters of water samples which taken from 4 different stations determined in Çanakkale coastline were investigated and antibiotic and heavy metal resistance, enzyme and biofilm activities and bacterial characterization of different bacteria groups were tried to make. The results showed that the stations were within acceptable limit values in terms of general sanitation values, however, the isolated bacteria showed high antibiotic and heavy metal resistance and high virulence factors, enzyme activity and biofilm formation capacity. It is expected that this study will lead to more comprehensive studies to investigate microbial quality in terms of public health in marine water and seafood in the region.