Zeytin karasuyunun evsel atıksu ile birlikte elektrohidroliz prosesinde arıtılabilirliği
Treatibility on electrohydrolysis process of olive mill wastewater with domestic wastewater
- Tez No: 626075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN AYMAN ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Zeytin karasuyunun bertarafı Akdeniz ülkelerindeki çözümü en zor çevresel konulardan biridir. Bu atıksu yüksek konsantrasyonlarda biyokimyasal oksijen ihtiyacı (BOİ), kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ), düşük pH, askıda katı madde, renk, yağ, biyolojik ayrışmayı zorlaştıran aromatik ve fenolik maddeler ile karakterize edilmektedir. Literatürde zeytin karasuyunu arıtmak için fiziksel, kimyasal, fiziko-kimyasal, biyolojik, elektro-kimyasal, foto-kimyasal prosesler ve membranlar vb. metotlar denenmiş fakat yeterli verim alınamamıştır. Bu nedenle, zeytin karasuyu için alternatif yöntemlerin kullanılması önerilmektedir. Bu çalışmada alüminyum elektrotlar ile elektrohidroliz prosesinin etkinliği evsel atıksularla seyreltilen karasu için incelenmiştir. Saf su ile seyreltilmiş zeytin karasuyu ile optimum şartlarda %84 KOİ giderimi, %98 AKM giderimi ve %96 bulanıklık giderimi elde edilmiş, yaklaşık 1853 ml hidrojen gazı üretilmiştir. Ayrıca zeytin karasuyunun farklı oranlarda evsel atıksu ile karışımıyla kurulan reaktörlere de elektrohidroliz uygulanmış, en iyi giderimler %25 evsel atıksu %75 seyreltilmiş karasu oranlarında kurulmuş olan reaktörde, KOİ %74, AKM %99 ve bulanıklık %100 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Management of olive mill wastewaters (OMWs) is one of the most challenging environmental issues in Mediterranean countries. The wastewater is characterized by high concentration of biochemical oxygen demand (BOD), chemical oxygen demand (COD), low pH, suspended solids, color, lipids and high aromatic and phenolic compounds which resist biological degradation. Even if the literature has investigated the treatment of the OMW with different processes like physical, chemical, physico-chemical, biological, electrochemical, photochemical and membrane processes, the results have failed to get the sufficient efficiency. Therefore, alternative processes such as electrohydrolysis should be investigated for OMW. In this study, electrohydrolysis (EH) process in terms of removal of organic compounds, color and phenol from OMW with simultenous hydrogen gas production have been investigated for OMW mixed with domestic wastewater under different operating parameters using aluminium electrodes. Under optimum conditions, the hyrogen production and the removal efficiencies of COD, TSS and turbidity obtained from the OMW diluted with a distilled water have been found as 1853 mL and 84%, 98%, 96% respectively. Furthermore, electrohydrolysis of the mixture of the OMW and the municipal wastewater at the different ratios have been investigated. The optimum removal efficiencies of COD, TSS and turbidity have been obtained from the combination of the 75% of diluted OMW and 25% of the municipal wastewater as 74%, 99% and 100%, respectively.