Kale yapılarının koruma bağlamında değerlendirilmesi: Tokat kaleleri örneklemesi
Evaluation of fortifications within the context of conservation: Case of Tokat fortifications
- Tez No: 626076
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE NAKIŞ KARAMAĞARALI, PROF. DR. ZEHRA GEDİZ URAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
Tokat, Karadeniz bölgesinin İç Anadolu bölgesi ile komşu olduğu çizgide, verimli topraklarıyla tarım ve hayvancılığın ön planda olduğu bir Anadolu kentidir. Tarihte, önemli ticaret yolları üzerinde olması bölgeyi aktif kılmış, Tokat şehir merkezi ve ilçeleri farklı medeniyetler için önemli merkezler olmuş ve tarihi yapı zenginliğine kavuşmuştur. Birçok dönemden ve farklı tür yapıların günümüze ulaştığı kentte, kale yerleşimleri de bulunmaktadır. Envanter kayıtlarından ulaşılabilen tüm kalelerin Türkiye haritasına yerleşimi yapıldığında, Tokat şehrinin bulunduğu bölgenin savunma yapılarının yoğunlaştığı bölgelerden biri olduğu gözlemlenmektedir. Ancak, tarihi yapıların sonraki nesillere aktarılması konusunda daimi sorunsallardan olan işlev kaybına Tokat kalelerinin en somut örneklerden olması bu kalelerin sürdürülebilir korunması sorunsalının da çözülmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Çalışmada, işlevini tamamen yitirmiş olan Tokat kalelerinin belgeleme ve onarım süreçleri koruma bağlamında incelenmiştir. Güncel durumları üzerinden karşılaştırmalı olarak yapılan bu inceleme ile günümüzdeki durumları üzerinden korunma durumları değerlendirilmiştir. Bölge kaleleri üzerine yapılmış akademik çalışmaların mimari koruma alanında sınırlı olması ve bölge kalelerinin güncel durumlarından gözlemle, iyi korunmuş kaleler olarak nitelendirilemiyor olması bu çalışmayı gerekli kılmıştır. Bu gereklilikle, Tokat Kalelerinin koruma süreçlerinin ve bu süreçlerdeki müdahalelerin belgelenmesi, değerlendirilmesi ve eleştirisi yapılarak ileriki çalışmalara ışık tutacak bulgular ortaya konmuştur. Kalelerin koruma süreçleri şartnameler ve koruma kuramları bağlamında incelenirken, bu yapıların kültürel rota potansiyeli ve kaleler temalı kültürel rota oluşturulmasının kalelerin sürdürülebilir olarak korunmasına sağlayacağı katkı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tokat is an Anatolian city where the Black Sea region is adjacent to the Central Anatolia region and agriculture and animal husbandry are at the forefront with its fertile soil. In history, important trade routes have enabled the region to be active, Tokat city center and districts have become important centers for different civilizations and the city has gained rich historical structure. There are many settlements and castle settlements in the city, where many different types of buildings have survived. Once the inventory has been made of the records of the settlement reached all the fortifications of the map of Turkey, Tokat is one of the city where many castles was established within the provincial borders. However, the fact that the Tokat castles are one of the most concrete examples of the loss of function which is one of the permanent problems in transferring the historical structures to the next generations reveals that the problem of sustainable preservation of these fortresses should be solved. In the study, the documentation and repair processes of the Tokat fortresses, which had completely lost their function, were examined in the context of conservation. This review, which is made comparatively by means of their current situation, evaluates their preservation status through their current situation. The fact that the academic studies on the district fortresses are limited in the area of architectural conservation and that the regional castles cannot be considered as well-preserved fortresses from the current situation, this study has been necessary. With this requirement, the conservation processes of Tokat Castles and the interventions in these processes are documented, evaluated and criticized, and the findings that will shed light on future studies are presented. While the preservation processes of the fortresses are examined in terms of specifications and conservation theories, it is emphasized that the cultural route potential of these structures and the contribution of creating a fortress-themed cultural route to the sustainable preservation of the fortresses are emphasized.