Rektum kanserli hastalarda fast track cerrahi uygulaması
Fast track surgery management at rectal cancer pati̇ents
- Tez No: 626085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde rektum kanseri, kansere bağlı ölümlerin ve sağlık harcamalarının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Nüfus artışı, sağlık kaynaklarına daha kolay erişim ve sosyal bilinç oluşumu sonucunda, erken yaşlarda artan sayıda hasta teşhis edilmektedir. Dolayısıyla, ekonomik kaynaklar ve sınırlı hastane kapasitesi açısından zorluklar ortaya çıkmaktadır. Birçok merkez, rektum kanseri tedavisinde hala geleneksel prosedürleri tercih etmektedir. Fast track cerrahi fikri, son 10 yılda ameliyatla ilişkili mortalite ve morbidite oranlarını artırmadan hastaların daha hızlı ve ekonomik olarak nasıl tedavi edileceği arayışı sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı kliniğimizde 2006 yılından bu yana rektum kanserli hastaların Fast track cerrahi yönteminin sonuçlarını tartışmaktır. Kliniğimizde 2006 yılı Ocak ve Aralık 2009 tarihleri arasında toplam 46 rektum kanserli hasta fast track cerrahi yöntemle tedavi edildi (grup 2). Ocak 2004 ile Aralık 2009 arasında 26 hastaya konvansiyonel yöntemler tercih edildi (grup 1). Bu iki hasta grubu postoperatif morbidite, mortalite ve hastanede kalış açısından karşılaştırıldı. Morbidite oranları grup 1'de% 42,3 ve grup 2'de% 32,6, grup 1'de mortalite oranı% 10,3 idi ve grup 2'de mortalite kaydedilmedi, ancak orantılı olarak daha düşük mortalite ve morbidite olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı(p = 0,45 ve p = 0,054). Ortalama hastanede yatış süresi grup 1'de 10,5 gün ve grup 2'de 7,3 gün olarak saptandı. Bu iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı (p = 0,009). Sonuç olarak, rektal kanser cerrahisinde kliniğimizde yapılan fast track cerrahi prosedürünün mortalite ve morbidite oranlarını artırmadan hastanede yatış süresini azalttığını söyleyebiliriz. Çalışmamızın en önemli kısıtlılığı açık cerrahi yapmaktı; rektal kanser cerrahisinde rutin laparoskopik cerrahi uygulamasına girdikten sonra çok uygun oranlar elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Currently, rectal cancer constitutes a significant part of cancer related deaths and health expenditure. As a result of population growth, easier access to health resources and formation of social consciousness, an increasing number of patients are diagnosed at earlier ages. Hence, difficulties arise in terms of economical resources and limited hospital capacity. Many centers still prefer traditional procedures in the treatment of rectal cancer. The idea of Fast Track Surgery has been revealed as a result of the quest for how to treat patients more quickly and economically without increasing surgery related mortality and morbidity rates in last 10 years. The purpose of this study is to discuss the results of fast track surgery method on patients with rectal cancer in our clinic since 2006. in our clinic, a total of 46 patients with rectal cancer were treated with fast track surgical method between january 2006 and december 2009 (group 2). Conventional methods were preffered to 26 patients between january 2004 and december 2009 (group 1). These two patient groups were compared in terms of postoperative morbidity, mortality and hospital stay. Morbidity rates were %42,3 in group 1 and %32,6 in group 2, mortality rate was %10,3 in group 1 and no mortality recorded in group 2. Although there are proportionally lower mortality and morbidity, this situation is not statistically significant (p=0,45 ve p=0,054). The average length of stay in hospital was determined 10,5 days in group 1 and 7,3 days in group 2. The difference between these two groups are statistically significant (p=0,009). As a result, we can claim that fast track surgical procedure performed in our clinic in rectal cancer surgery decreased hospital stay without increasing mortality and morbidity rates. The most important limitation of our study was to perform open surgery; upon entry into routine practice of laparoscopic surgery in rectal cancer surgery, much favorable rates can be obtained.