Çin'de Ming sülalesi döneminde Türk dili ile ilgili çalışmalar, faaliyetler ve İdikut Mahkemesi Sözlüğü
Studies and activities of Turkish languages in the Ming Dynasty of China and İdikut Court Dictionary
- Tez No: 62610
- Danışmanlar: PROF. DR. F. SEMA BARUTÇU ÖZÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
203 (Kemal, Mağfiret“ Çin 'de Ming Sülâlesi Döneminde Türk Dili İle İlgili Çalışma Ve Faaliyetler ve 'İdikut Mahkemesi Sözlüğü' ”, Yüksek Lisans Tezi. Danışman: Prof. Dr. F. Sema Barutçu ÖZÖNDER, 2 1 0 sayfadır). ÖZET Bu çalışmanın konusu, Çin'in Ming sülâlesi döneminde yapılan Türklerle ilgili çalışma ve faaliyetler ve o döneme ait olan Uygurca-Çince karşılaştırmalı, tasnifli sözlük İdikut Mahkemesi Sözlüğü'nün yeniden değerlendirilmesidir. Eldeki bu çalışma ile Türkoloji çevrelerinde pek bilinmeyen Türklerle ilgili Ming döneminde yapılan çalışmalar açıklığa kavuşturulmaya, Sözlük çalışmasındaki bazı eksikliklerin yeri doldurulmaya çalışılmıştır. Toplam sayfadan oluşan çalışmamızın Giriş kısmında 14-15.yy'daki Ming'in ve Batı Bölgesi'nin durumu değerlendirilerek, Türk-Çin ilişkileri üzerinde tanıtım yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümü ise İnceleme bölümüdür. Bu bölümde Ming döneminde Türklerle ilgili yapılan çalışma ve faaliyetler üzerinde bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde adı geçen sözlük hakkında ulaşabildiğimiz tüm gerekli bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Bu bölüme bağlı olarak Sözlüğün çeviri yazılı metni ve Türkiye Türkçesiyle anlamı eklenen Dizin (Endeks)i verilmiştir. Son olarak Bibliyografya, tezimizde kullandığımız özel işaretler ve transkripsiyon sistemi de gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
2üf (Kemal, Mağfiret“Çin'de Ming Sülâlesi Döneminde Türk Dili İle İlgili Çalışma Ve Faaliyetler ve 'İdikut Mahkemesi Sözlüğü ' ”, Master Thesis. Supervisor: Prof. Dr. F. Sema Barutçu ÖZÖNDER, 2 1 0 pages ). SUMMARY The present work is intended to study the activities of the Ming Dynasty relevant to the Turks; and to re-evaluate the Kao-ch'ang-kuan Tsa-tsu (The Idikut Court Dictionary), a comparative classified Augur- Chinese dictionary. In this thesis attempt is made to highlight the rather obscure aspects of the activities relevant to the Turks during the Min period. The Introduction Chapter of the present work, which consists of 210 pages, is devoted to a review of the Fourteenth-Fifteenth Century history of the Min Dynasty, and the Hsi-Yu (The Western Territories), with emphasis on the Turkic-Chinese relations. Chapter two covers an analytical treatment of the subject matter, with special emphasis on the language, history and culture of the Turk peoples during the Ming period. Chapter Three covers all the information I had access to on the The İdikut Court Dictionary. To this chapter is added a transliteration of the whole of the said dictionary, along with an index of corresponding words in the Republican Turkish. Finally, the last Chapter consists of a bibliography, and a list of special signs and a note on the transcription system I have used. Mağfiret Kemal Ankara, July 10, 1997. T.C. SBETfM F^'Tît