Eski Asur ticaret kolonileri devrinde ticareti yapılan nadir mallar
Uncommon merchandises traded in Old Assyrian colonical period
  1. Tez No: 62611
  2. Yazar: TSUYOSHİ SUGİYAMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT GÜNBATTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
127 ÖZET Umumiyetle M.Ö. 1900'lü yıllarda başladığı kabul edilen Asur Ticaret Kolonileri Devri, Anadolu tarihinin başlangıcı olması itibariyle, dünya tarihinde önemli bir yere sahiptir. Bu devirde Asurlular Anadolu'ya gelerek, geniş çapta ticarî faaliyetlerde bulunmuşlardır. Bu tez, adı geçen devirde ticareti yapılan nadir mallar hakkında hazırlanmıştır.“Eski Asur Ticaret Kolonileri Devri Hakkında Genel Bilgiler”adlı bölüm, iki ana başlık alanda toplanmıştır;“Tarihçe”ve 'Ticaret Kolonilerinin Görünüşü“. 'Tarihçe”adı altında, Kültepe'nin (Kaniş) kronolojisine değinilmiş, daha sonra 'Ticaret Kolonilerinin Görünüşü“ adlı başlık altında ise, bu devirdeki ticarî sistem, idarî kuruluşlar, Asurlu tüccarların faaliyet şekilleri gibi konularda genel bilgi verilmiştir. ”Eski Asur Ticaret Kolonileri Devri'nde Ticareti Yapılan Nadir Mallar" adlı bölümünde, mallar mahiyetlerine göre dörde ayrılarak incelenmiştir. Bunlar sırasıyla; A. Madenler ve Değerli Taşlar, B. Takılar, C. Eşyalar ve Âletler, D. Diğer Mallar. Çalışmamız bir çeşit sözlük niteliği taşımakla beraber, her madde ile ilgili metinler üzerinde dikkatle durulmuş ve önemli görülen metinler, tamamen veya kısmen transkripsiyon ve tercüme olarak verilmiştir. Ele aldığımız kelimelerin lugatlardaki anlamlarına işaret edilirken, var ise tekliflerinde de durulmuştur. Bu arada anlamı açık olmayan veya münakaşa konusu olan her kelime hakkında, ilgili metin yerlerinin ışığında kendi görüşlerimiz de sunulmuştur. Tsuyoshi SUGÎYAMA
Özet (Çeviri)
128 SUMMARY“Old Assyrian Colonial Period”which is the begining of the historical age of Asia Minor (c.a. B.C. 1900-1700) has an important place in the ancient histoiy of Anatolia, In this term, many Old Assyrians came to Anatolia and travelled for commercial activities on a large scale. This study is about uncommon merchandises which were traded by Assyrian merchants during this period. The chapter,“Introduction to the Old Assyrian Period”consists of two parte;“Historical View”and“Scenes from Assyrian Colonies in Anatolia”. In“Historical View”, the chronology of Kultepe (Kanis) is mentioned.“Scenes from Assyrian Colonies in Anatolia”describes Assyrian trading system, administrative institutions, aspects of commercial activities of Old Assyrian traders, and relationship of Assyrian traders and native rulers. The chapter titled“Uncommon Merchandises Traded in Old Assyrian Colonial Period”is separated according to the characteristics of commodities, as follows: A. Metals and Precious Stones, B. Jewelleries, C. Tools and Households, D. Others. This study is prepared like a dictionary. Each of the commodity is listed in an alphabetical order and researched from referring texts. The texts offering key data are mentioned completely with transliteration and translation. Meanings of the listed commodities are given according to the dictionaries like CAD and AHw, and some new suggestions for commodities which are unknown or controversial are proposed. At the end of commodity discussed, a list of texts referring to that commodity is attached. Tsuyoshi SUdYAMA HHBiumwH &