Sülfonik asit tabanlı imin bileşiklerinin biyolojik aktivitelerinin ve antioksidan özelliklerinin araştırılması
Investigation of biological activities and antioxidant properties of sulphonic acid based imine compounds
  1. Tez No: 626109
  2. Yazar: ELİF ÜNALDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tez kapsamında iki yeni; elektron verici grup içeren 4-hidroksi-3-(2-hidroksi-5-metilbenzilidenamino)benzensülfonik asit (B1) ve elektron çekici grup içeren 4-hidroksi-3-(2-hidroksi-5-nitrobenzilidenamin)benzensülfonik asit (B2) imin bileşiklerinin biyolojik aktiviteleri ve antioksidan özellikleri araştırıldı. Bileşiklerin DNA kırma ve DNA bağlanma aktiviteleri, Agaroz jel elektroforez ve UV-VIS yöntemleri ile belirlendi. Antimikrobiyal aktiviteleri çeşitli bakteri ve maya kültürlerine karşı, minimum inhibisyon konsantrasyonu (MİK) ve minimum bakterisidal/fungisidal konsantrasyonu (MBK/MFK) metodlarıyla, antibiyofilm aktiviteleri ise mikroplaka yöntemi ile araştırıldı. Mutajenik/antimutajenik aktiviteleri ise Ames/Salmonella test sistemi kullanılarak belirlendi. Antioksidan özellikleri, bakır (II) iyonu ingirgeyici antioksidan kapasitesi (CUPRAC), 2,2-difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH) radikali giderme aktivitesi, 2,2'-azino-bis(3-etilbenzotiozolin-6-sülfonik asit) (ABTS) katyon radikali giderme aktivitesi ve demir iyonlarını indirgeyici antioksidan gücü (FRAP) belirleme metodları ile incelendi. Çalışmalar sonucu; B1 bileşiğinin hem hidrolitik hem oksidatif olarak, B2 bileşiğinin ise sadece oksidatif olarak pBR322 plazmid DNA'yı kırdığı görüldü. Her iki bileşiğinde CT-DNA ile elektrostatik olarak etkileşime girdiği belirlendi. Bileşiklerin farklı mikroorganizmalarda antimikrobiyal ve antibiyofilm etkilerinin olduğu, antimutajenik aktivitelerinin konsantrasyona bağlı olarak arttığı ve güçlü antimutajenik etkiye sahip oldukları bulundu. Bileşiklerin antioksidan aktiviteleri dört farklı yöntem ile incelendi ve B1'in B2'ye göre daha yüksek antioksidan aktivitesi olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
In the thesis, biological activities and antioxidant properties of two new 4-hydroxy-3-(2-hydroxy-5-methylbenzylideamino)benzenesulfonic acid (B1) that contain electron donor group and 4-hydroxy-3-(2-hydroxy-5-nitrobenzylideamine)benzenesulfonic acid (B2) that contain electron acceptor imine compounds were investigated. DNA cleavage and binding activities of the compounds were determined by Agarose gel electrophoresis and UV-VIS methods. Antimicrobial activities were investigated against various bacteria and fungi with minimum inhibition concentration (MIC) and minimum bactericidal/fungicidal concentration (MBC/MFC) methods, antibiofilm activities by microplate method. Mutagenic/antimutagenic activities were investigated with Ames/Salmonella test system. Antioxidant properties were examined with copper (II) ion reducing antioxidant capacity (CUPRAC), 2,2-diphenyl-1-picrilhydrazil (DPPH) radical scavenging activity, 2,2′-azino-bis(3-ethylbenzothiazoline-6-sulfonic acid) (ABTS) cation radical scavenging activity and iron ions reducing antioxidant power (FRAP) determination methods. In the results of studies, it was found that B1 was cleaved by both hydrolytically and oxidatively, B2 was only cleaved as oxidatively to pBR322 plasmid DNA. Both of compounds were interacted electrostatically with CT-DNA. It was found that the compounds have antimicrobial and antibiofilm effects on different microorganisms, antimutagenic activities increased depends on concentration and has strong antimutagenic activity. Antioxidant activity of compounds were investigated by four different methods and B1 was detected to be higher antioxidant activities than B2.