Alt yapı bilgi sistemi
Infrastructure information system
- Tez No: 626108
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT AYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Kentlerin büyümesiyle birlikte ihtiyaçları da büyümektedir. Buna paralel olarak altyapı şebekelerinin gereksinimi artmakta ve inşaat sektörü için geniş bir iş imkanı sağlamaktadır. Üstyapı projeleri ve altyapı projeleri inşaat firmalarına ihale yolu ile bağlanmakta ve bununla birlikte kazı çalışmaları alınan ruhsatların ardından başlamaktadır. Planlanan şebekeler için kazı çalışması başladığında ise mevcutta bulunan şebekelerin konum veya kot bilgisi kestirilemediğinden kazı esnasında mevcut şebekelere zarar verme durumu söz konusu olmaktadır. Bu zararlar hem yükleniciye zaman ve maliyet açısından zarar verirken hem de mevcut şebekelerin beslediği yerleşim alanlarında ki vatandaşlar enerji kesintisi yaşamaktadır. Gözlenen bu zararların doğurduğu sonuçlardan yola çıkarak, altyapı şebekeleri için bilgi sistemlerinin gerekliliği üzerinde durularak, projelerde imalata başlanmadan, yapılacak imalat ve olası riskler hakkında fikir sahibi olunabilmesi adına, yapı bilgi modellemesi ve cbs entegrasyonunun öneminden bahsedilecektir. Şebekelere ait boruların çap bilgileri, hat uzunlukları, boru tipi, menhollerin tip, genişlik, yükseklik bilgileri, enerjiyi aldıkları ve naklettikleri menhol isimleri, bu baca ve boruların kot, koordinat bilgileri, bulundukları sokak, mahalle, il ve ilçe bilgileri ile oluşturulacak öznitelik bilgilerinin yer aldığı bilgi sistemi ile yapı bilgi modellemesi entegrasyonu yaklaşımıyla 3B altyapı bilgi sistemi ve bu sistem ile birlikte yer altı dünyasının dijital ikizinin oluşturulmasının faydası, yapılacak olan örnek bir uygulama ile gösterilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
As the cities grow, their needs are also growing. In parallel, the need for infrastructure networks increases and provides a wide range of jobs for the construction sector. Superstructure projects and infrastructure projects are connected to construction companies through tenders and excavation works start after the licenses obtained. When the excavation work starts for the planned networks, the location or elevation information of the existing networks cannot be estimated, thus damaging the existing networks during the excavation. While these damages cause damage to the contractor in terms of time and cost, the citizens living in the residential areas fed by the existing networks experience energy cuts. Based on the results of these observed damages, the importance of information systems for infrastructure networks will be emphasized and the importance of building information modeling and GIS integration will be mentioned in order to have an idea about the manufacturing and possible risks before starting production in the projects. Diameter information of the pipes belonging to the networks, line lengths, pipe type, type, width, height of manholes, manhole names from which they receive and transport energy, elevation, coordinate information of these chimneys and pipes, their street, neighborhood, province and district information and attribute information to be created With the information system and building information modeling integration approach, the 3D infrastructure information system and the benefit of creating the digital twin of the underground world with this system will be tried to be demonstrated with an example application.