Haşıl uygulamalarında sentetik polimerler yerine nişasta bazlı polimerlerin kullanılması
The use of starch-based polymers instead of synthetic polymers for sizing applications
  1. Tez No: 626127
  2. Yazar: KEMAL BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF HASANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada tekstil endüstrisinde kullanılan sentetik bir polimer olan polivinil alkol yerine modifiye mısır nişastasının kullanımı amaçlanmıştır. Bu amaçla birinci adımda çapraz bağlı nişasta sentezi, ikinci adımda çapraz bağlı nişastanın katyonizasyonu ile amfoterik nişasta eldesi ve son adımda amfoterik nişastanın ClCH2COONa ile reaksiyonundan karboksimetil nişasta sentezi gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda 18 farklı DS değerine sahip modifiye nişasta elde edilmiştir. Çapraz bağlı nişastaların viskozite profilleri, modifiye nişastaların %N değerleri ve FT-IR spektrumları incelenerek bağlı grup sayısı nitel olarak analiz edilmiştir. Elde edilen modifiye nişasta solüsyonları 40/1 Nm numara pamuk ipliğin haşıllanmasında kullanılmıştır ve haşıllanan 40/1 Nm pamuk ipliklerin TA.XT plus tekstür analizer cihazında kopma mukavemetleri ve kopma uzama değerleri ölçülmüştür. Ölçümler sonunda nişastanın çapraz bağ oranı artıkça kopma mukavemetinin arttığı, katyonik yük değeri ve karboksimetil DS değerinin artmasıyla da kopma uzamasının arttığı görülmüştür. Modifiye nişastalar ile hazırlanan ipliklerin bazılarının kopma mukavemeti ve kopma uzama değerleri PVA ile hazırlanan solüsyon ile haşıllanmış pamuk ipliklerinin kopma mukavemeti ve kopma uzaması değerlerinin (13,77 cN/Tex, %3,54 cm) üzerinde olduğu görülmüştür ve bu iplikler tekstil endüstrinde PVA ile hazırlanan solüsyon ile haşıllanmış pamuk iplikleri yerine kullanılabilirler
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to use modified corn starch instead of synthetic polymer polyvinyl alcohol used in textile industry. For this reason, fisrtly the cross-linked starch was synthesized, secondly the amphoteric starch was formed by cationization of the cross-linked starch, and lastly the carboxymethyl starch was synthesized with the reaction of the amphoteric starch with ClCH2COONa. In this context, modified starch with 18 different DS values were obtained. Viscosity profiles of cross-linked starches, N% values of cationic modified starches and the functional were analyzed qualitatively by analyzing the FT-IR spectrums. The modified starch solutions were used to size the 40/1 Nm cotton yarn and the tensile strength, and the elongation values of the boiled 40/1 Nm cotton yarns were measured on the TA.XT plus texture analyzer. According to the measurements, it was observed that as the cross link ratio of the starch increased, the breaking strength increases, and also the breaking elongation increased with the increasing cationic charge value and carboxymethyl DS value. The tensile strength and tensile elongation values of some of the yarns prepared with modified starches were found to be above the tensile strength and tensile elongation values (13,77 cN / Tex, 3,54 cm) of the yarns prepared with PVA solution, therefore these yarns can be used instead of the yarns sized with PVA.