Koro: Tragedyanın yapısı içindeki işlevi
Chorus: Its function in the structure of tragedy
  1. Tez No: 62613
  2. Yazar: TANSU AÇIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN ŞENTUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Açık, Tansu“KORO : TRAGEDYANIN YAPISI İÇİNDEKİ İŞLEVİ”, Doktora tezi, danışman: Prof. Dr. Candan Şentuna, 1997, 217 sayfa. ÖZET Eski Yunan tragedyası hem düşünce tarihinde bir evre olan bir düşünüş yolunun, tragedyalık bilincin taşıyıcısı, hem bir edebiyat türü, gösteri sanatı, hem de demokratik kentin en gözde bayramının bir parçası olan bir toplumsal kurum, baş eğitim kurumudur.Bütünüyle bir buluş, yenilik olan tragedyanın, bu üç düzlemde de öncelleri, kaynakları irdelenmiştir. En genel çerçeve olan kentin evriminin, kentin belli başlı kurumlarının özellikleriyle bağlantısı araştırılmış; kent diniyle, bayramlarıyla özel olarak Dionüsos ile hangi bağlamda ilişkili olduğu irdelenmiştir.“Köken”iyle ilgili etkili olmuş bir takım eski görüşler özetlenmiştir. Bir edebiyat türü olarak Yunan şiir geleneği içindeki yeri soruşturulmuştur. Aiskhülos ile Sofokles'in bu güne eksiksiz gelmiş bütün tragedyaları ile Euripides 'in onsekiz tragedyasından on tanesi, tragedyanın kurucu öğelerinden olan koronun yapıt içinde taşıyabileceği işlevler açısından çözümleyici bir okumayla betimlenmiştir. Koronun oyun içinde üstlendiği bir çok işlev ortaya koyulmuştur. Oyuncuların konuşmalarının üzerine söylediği ezgili şiirleriyle çiğnenmemesi gereken kuralı sürekli dilegetiren koronun olay örgüsüne katılan anlatısal bir yapı değil, söylemsel bir yapı olduğu sonucuna varılmıştır.“CHORUS : ITS FUNCTION IN THE STRUCTURE OF TRAGEDY”SUMMARY Attic tragedy has been regarded as a invention at three levels, namely as being a new mentality, tragic consciousness, a literary genre, a social institution. To trace the antecedents of this triple innovation, not The Origin of it, firstly the all-embracing framework of the democratic city, its evolution, its main institutions has been scrutinized with regard to tragedy. Secondly, the problem of, in which context the civic religion and the.Dionysos could have been related to the tragedy, has been investigated. Finally, after having been examined the false question of“the origin of the tragedy”and the interaction between tradition of greek poetry and the tragedy, in addition to ten tragedy of Euripides, the complete works of both Aeschylus and Sophokles has been described analitically with regard to chorus' possible functions. The conclusion of this reading is that the chorus is not a narrative structure introducing new themes, motives but a discursive structure which emphasize constantly the rule which has never to be transgressed. »asss r"X0
Özet (Çeviri)