Improving the transmission of UWB MB-OFDM system using adaptive modulation
UWB MB-OFDM sistemlerinde adaptif modülasyon kullanarak iletimi geliştirme
- Tez No: 626168
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ERTUĞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2020
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 59
Özet
Adaptif Modülasyon ve Kodlama, OFDM (Orthogonal Frequency Division Method)'de BER (Bit Error Rate)'i minizime etmeye yarayan bir yöntemdir. OFDM'in kullanıldığı haberleşme sistemlerinde Adaptif Modülasyon algoritması adaptif kodlama SNR(Signal to Noise Ration) ve BER'in zamana bağlı olarak değişimlerine dayanır. MB-OFDM (Multiband OFDM) UWB (Ultra Wideband) bant aralığında OFDM üzerinden üretilen bir haberleşme yöntemidir ve IEEE 802.15.3a standartı baz alınarak parametreleri tanımlanır. Adaptif Modülasyon MB-OFDM yönteminde değişen gürültülerde BER probleminin çözmeye yardımcı olur. Adaptif Modulasyon aracılığı ile farklı modulasyon yöntemlerinden uygun olanı seçilerek en küçük iletimde en küçük BER değeri elde etmeye yardımcı olur. Quadrature Phase Shift Keying (QPSK) and (Quadrature Phase Shift Keying (QAM) OFDM ile kullanılan modulasyon yöntemlerinden biridir.
Özet (Çeviri)
The adaptive modulation scheme is proposed to minimize bit-error-rate (BER) performance in the Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM) system. In OFDM communication systems adaptive modulation algorithms based on Signal To Noise Ratio (SNR) and based on BER changed with over MB-OFDM (Multiband OFDM) UWB (Ultra Wideband) is a communication method produced over OFDM over the bandwidth and defined parameters based on the IEEE 802.15.3a standard. Adaptive Modulation helps solve the BER problem in varying noises in the MB-OFDM method. Appropriate modulation methods is selected by means of Adaptive Modulation, it helps to obtain the smallest BER value in the smallest transmission. Quadrature Phase Shift Keying (QPSK) and (Quadrature Phase Shift Keying (QAM) are one of the modulation methods used with OFDM.