King tip genelleştirilmiş Szász-Sheffer operatörleri ile yaklaşım
Approximation with king type generalized Szász-Sheffer operators
  1. Tez No: 626167
  2. Yazar: TUĞBA KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAYAT İSPİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezde genelleştirilmiş Szász-Sheffer operatörlerinin bazı yaklaşım özellikleri verildi ve lineer fonksiyonları koruyan King tip genelleştirmesi tanımlandı. Bu genelleştirmede, belirli koşulları sağlayan sınırsız diziler yardımı ile daha iyi bir yaklaşım derecesi elde edildi. King tipi operatörlerin yakınsama oranının genelleştirilmiş Szász-Sheffer operatörlerinden daha iyi olduğu ispatlandı ve King tipi operatörlerin yaklaşımlarının Szász-Sheffer operatörlerinden daha iyi olduğu grafikler ile gösterildi. İntegrallenebilir fonksiyonlara yaklaşmak için, genelleştirilmiş Szász-Sheffer-Kantorovich operatörleri tanımlanarak bu operatörün yaklaşım derecesi, süreklilik modülü, Lipschitz sınıfından fonksiyonlar ve Peetre-$\mathcal{K}$ fonksiyoneli cinsinden verildi. Ayrıca Szász-Sheffer-Kantorovich operatörleri için asimptotik yaklaşım formülü Voronovskaja tip teorem ile elde edildi. Aynı zamanda Szász-Sheffer-Kantorovich operatörlerin King tip genelleştirmesi tanımlandı. King tipi operatörlerin Szász-Sheffer-Kantorovich operatörlerinden daha iyi bir yaklaşım oranına sahip olduğu ispatlanarak bu sonuç grafikler ile gösterildi. Son olarak iki değişkenli genelleştirilmiş Szász-Sheffer-Kantorovich operatörleri tanımlanarak tam süreklilik modülü ve kısmi süreklilik modülü yardımıyla yaklaşım hızları elde edildi. Ayrıca Peetre-$\mathcal{K}$ fonksiyoneli ve Lipschitz sınıfından fonksiyonlara yaklaşımı ile ilgili bir sonuç elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some approximation properties of generalized Szász-Sheffer operators are given and the King type generalization of these operators which preserves linear functions is introduced. It is proved that the rate of convergence of the King type operators is better than generalized Szász-Shefferoperators. It is supported by graphs that the approximation of King type operators is better than Szász-Sheffer operators. In order to approximate integrable functions, the generalized Szász-Sheffer-Kantorovich operators are defined. The degree of approximation of these operators is given in terms of modulus of continuity and also by means of Lipschitz class and the Petree's K-functional. In addition, the asymptotic approximation formula is obtained by Voronovskaja type theorem for Szász-Sheffer-Kantorovich operators. Moreover, the King type generalization of the Szász-Sheffer-Kantorovich operators is introduced. It is proved that the King type operators have a better order of approximation than Szász-Sheffer-Kantorovich operators and this result is illustrated by graphics. Finally, bivariate Szász-Sheffer-Kantorovich operators are introduced and the degree of approximation for the bivariate case is investigated by using the complete and partial moduli of continuity. The rate of convergence is obtained by means of a Lipschitz type function and the Peetre's K-functional.