Rotary ve resiprokal sistemlerle prepare edilmiş kök kanallarında oluşan dentin defektlerinin karşılaştırılması
A comparative evaluation of dentinal defects after root canal preparation with different rotary and reciprocal instrumentation
  1. Tez No: 626189
  2. Yazar: ECE ÖKTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ASLAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı rotary döner alet sistemleri ile (ProTaper Universal, ProTaper Next, Hyflex EDM) resiprokal döner alet sistemleri (WaveOne and WaveOne Gold) kullanılarak kök kanal preparasyonunun tamamlanmasının ardından dentinde oluşan defektlerin değerlendirilmesi ve karşılaştırılmasıdır. Çalışmamızda 90 adet mandibular keser diş seçildi. 15 diş kontrol grubu olarak ayrıldı ve herhangi bir preparasyon işlemi yapılmadı. Kalan dişler her grupta 15 diş olacak şekilde rastgele 5 gruba ayrıldı. Kökler rotary hareketiyle çalışan ProTaper Universal, ProTaper Next ve Hyflex EDM ile resiprokal hareketle çalışan WaveOne ve WaveOne Gold döner alet sistemleri kullanılarak prepare edildi. Ardından kökün apeksinden 3, 6 ve 9 mm mesafede alınan horizontal kesitler stereomikroskop kullanılarak x16 ve x25 büyütme altında incelendi. Elde edilen veriler ki-kare ve Fischer's Exact testi kullanılarak analiz edildi. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p=.05 olarak belirlendi. Kontrol gurubunda defekt gözlenmedi. Kullanılan tüm döner alet sistemleri özellikle apikal 3 mm mesafede defekt oluşumuna neden oldu. WaveOne ve Hyflex EDM gruplarında kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede daha fazla defekt oluşumu tespit edildi (p0.05). Ancak bu iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı (p0.05). WaveOne grubu ProTaper Universal, ProTaper Next and WaveOne Gold gruplarına oranla daha fazla dentin defekti oluşturdu (p0.05). Hyflex EDM grubu ProTaper Next grubuna oranla daha fazla dentin defekti meydana getirdi (p0.05). Ancak diğer gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı (p0.05). Bu in vitro çalışmada tüm döner alet sistemleri kök dentininde defekt oluşumuna neden oldu. Rotary hareketiyle çalışan Hyflex EDM ile resiprokal hareketle çalışan 75 WaveOne döner alet sistemleri dentinde daha fazla defekt oluşturdu. Bu çalışmanın sınırları dahilinde rotary ve resiprokal hareket kinematiğiyle dentinde çatlak oluşumu arasında bir ilişki kurulamadı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the formation of dentinal defects after root canal preparation with ProTaper Universal, ProTaper Next, Hyflex EDM, WaveOne and WaveOne Gold files at mandibular incisor teeth. Ninety human mandibular incisor teeth were selected; 15 teeth left unprepared and served as control, and the remaning teeth were randomly divided into 5 experimental groups (n=15 teeth per group). The root canals were instrumented by using the rotary ProTaper Universal, ProTaper Next, Hyflex EDM and the reciprocating WaveOne and WaveOne Gold instruments. Roots were sectioned at 3, 6 and 9 mm from the apex and evaluated with a stereomicroscope under x16 and x25 magnification for the presence of dentinal defects. Data were analyzed by using the chi-square and Fischer's Exact test. The singificance level was set up at p=.05. No defects were observed in the control group. All the systems tested caused dentinal defects, mainly in the apical section (3 mm). WaveOne and Hyflex EDM groups showed more dentinal defects than control group (p0.05); however no significant difference was found between them in defect formation (p0.05). WaveOne group caused significantly more dentinal defects than ProTaper Universal, ProTaper Next and WaveOne Gold groups (p0.05). Hyflex EDM produced significantly more defects than ProTaper Next group (p0.05). However, there were no significant diffirences in dentinal defect formation between other exprerimental groups (p0.05). In this in vitro study, all of the instrumentation systems used in this study created defects in the root dentin. Hyflex EDM working in rotary motion and WaveOne working on reciprocating motion tended to cause more dentinal defects. Within 77 limitations of this study no causal relationship between instruments working in reciprocating motion compared with those working in continuous rotation.