Sağlık çalışanlarının cam tavan algılarının toplumsal cinsiyet algısı ile ilişkisi
The relationship between glass ceiling and gender perceptions of healthcare professionals
- Tez No: 626188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSHAK AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Toplumsal cinsiyet, biyolojik faktörlerin yanında toplumdaki cinsiyete ilişkin algılar sonucunda oluşmuş bir kavramdır. Kadınların iş yaşamına yoğun biçimde dahil olmasıyla beraber toplumsal cinsiyete dayalı problemler daha görünür hale gelmiş, bu problemler yalnızca cinsiyete dayalı olarak ortaya çıktığı için kadınları büyük bir çıkmaza itmiştir. Cam tavan, herhangi bir niteliksel eksiğin olmamasına karşın, görünmeyen sebeplerle kadınların işlerinde yükselmelerinin mümkün olmamasını ifade eden bir engeldir. Toplumsal cinsiyet temelli bir problem olan cam tavan engeli, bu çalışmanın temel konusunu oluşturmaktadır. Bu araştırmanın amacı, cam tavan algısı ve toplumsal cinsiyet algısı arasındaki ilişkiyi sağlık çalışanları kapsamında belirlemektir. Bu amaç çerçevesinde Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği ve Cam Tavan Engelleri Ölçeği kullanılarak Koç Üniversitesi Hastanesi'nde görevine devam eden 500 sağlık çalışanından veri toplanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS istatistik programında analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, sağlık çalışanlarının toplumsal cinsiyet algıları ile cam tavan engeli algıları arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Gender is a concept formed as a result of perceptions about sex in society as well as biological factors. In conjunction with the intense involvement of women in the work-life, gender-based problems became more visible, and as these problems emerged only on the basis of sex, they bogged down women in a dead end. Glass ceiling is an obstacle expressing the inability of women to promote in their career due to unseen reasons even though they do not have any qualitative deficiencies. The glass ceiling barrier, which is a gender-based problem, is the main subject of this study. The aim of this study is to determine the relationship between the glass ceiling and gender perceptions within the scope of healthcare professionals. For this purpose, data were collected by using the Gender Roles Attitude Scale and the Glass Ceiling Barriers Scale from 500 healthcare professionals who were working at Koç University Hospital. The obtained data were analyzed in SPSS statistical package software. The results of the research show that there is a significant relationship between gender and glass ceiling barrier perceptions of healthcare professionals.