Güreşçilerde zihinsel dayanıklılık, öz yeterlik ve sportif kendine güven düzeylerinin incelenmesi
Investigation of mental resistance, self-efficiency and sportive self-confidence levels in wrestlers
- Tez No: 626191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KOCAEKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, güreş branşıyla uğraşan erkek ve kadın sporcuların zihinsel dayanıklılıklarının, öz yeterlik düzeylerinin ve sportif kendine güven düzeylerinin incelenmesidir. Bu araştırmada nicel veri toplama desenlerinden tarama deseni kullanılmıştır. Bu doğrultuda araştırmanın örneklem grubu 10 Nisan 2018- 26 Mayıs 2018 ve 18-22 Nisan 2019 tarihleri arasında Edirne Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı Kel Aliço Spor Eğitim Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Cebeci Spor Kulübünde bulunan 117 erkek 38 kadın toplam 155 sporcu ile anket çalışması yapılmıştır. Çalışmada nicel veri toplama tekniği kullanılmıştır. Bu çalışmada Zihinsel Dayanıklık Ölçeği, Öz Yterlik Ölçeği ve Sportif Güven Envanteri Sürekli Durumluk Ölçeği kullanılmıştur. Elde edilen araştırma verilerinin analizi SPSS 22 programı ile gerçekleştirilmiştir. Cinsiyet, milli olup olmama durumu ve eğitim durumu değişkenleri için ilişkisiz örneklemlerden Mann Whitney-U testi uygulanmıştır. Öz yeterlik ölçeği, zihinsel dayanıklık ölçeği alt boyutları ve Sportif kendine güven ölçeği alt boyutları arasındaki ilişki Spearman Brown Sıra Farkları Korelasyon Katsayısı incelenmiştir. Yapılan analiz sonuçların göre; Sürekli sportif kendine güven ve durumluk kendine güven ortalamalarının cinsiyet, eğitim durumu ve milli olma durumu değişkenine göre incelenmesi için yapılan Mann Whitney-U testi sonuçlarına göre anlamlı fark bulunmmıştır. Öz yeterlik boyutunda cinsiyet, eğitim durumu ve milli olma durumu değişkenine göre incelenmesi için yapılan Mann Whitney-U testi sonuçlarına göre anlamlı fark bulunmamıştır. Zihinsel dayanıklılık (güven, kontrol, devamlılık) alt boyutlatında cinsiyet, eğitim durumu ve milli olma durumu değişkenine göre incelenmesi için yapılan Mann Whitney-U testi sonuçlarına göre anlamlı fark bulunmamıştır. Güreş branşı ile uğraşan kadın ve erkek sporcuların sportif kendine güven düzeyleri, zihinsel dayanıklılıkları ve öz yeterlik durumları cinsiyet, eğitim durumu ve milli olma durumu değişkenlerine göre anlamlı bir fark bulunmamıştır. Çalışmamızla paralellik gösteren çalışmaların olduğu gibi aksi sonucu gösteren çalışmalarında olduğu, çalışmamızın 'Tartışma ve Sonuç' başlığı altında mevcuttur. Sonuç olarak güreş branşıyla uğraşan sporcuların başarılı sonuçlar elde etmeleri ve sporculuk kariyerlerine devam etmeleri açısından fiziksel becerilerinin yanı sıra mental olarakta kendilerine güvenmeleri dayanıklı olmaları ve her yönden kendilerini gerek özel hayatlarında gerekse spor kariyerleri boyunca yeterli olarak görmeleri gerekmektedir. Bu özellikleri taşımayan ya da bu özelliklerden her hangi birinin eksik ya da yetersiz olduğu durumlarda kişilerin kendilerine olan güvenlerinin sağlanması için gerekli çalışmaların yapılması gerekmektedir. Hayatta her şeyin başarma arzusu olmadığı, hayatın her alanında karşılaşacakları durumlar ne olursa olsun kendilerine olan güvenlerinin tam olması gerektiği, pes etmemeleri gerektiği, müsabaka öncesi sırası ve sonrasında daima fair play zihniyetiyle hareket etmeleri gerektiği aşılanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the mental endurance, self-efficacy and sporting self-confidencelevels of men and womenathletesengaged in wrestling. In this research, screening method which is one of the quantitative data collectionpatterns was used. In this context, the sample group of the study was between April 10, 2018 - May 26, 2018 and April 18-22, 2019. A survey was conducted with. Quantitative data collectiontechnique was used in the study. Mental Endurance Scale, Self- Efficacy Scale and Sport Confidence Inventory Continuous State Scale were used. The data were analyzed with SPSS 22 program. For the variables of gender, nationality and educational status, Mann Whitney-U test was used. Spearman Brown Rank Differences Correlation Coefficient was used for the relationship between the self-efficacy scale, the mental endurance scale, and the lower level of the sporty self- confidence scale. According to the results of structured analysis; A significant difference was found according to the results of Mann whitney-U test which was done for ranking the variables of of continuous sporting self-confidence by gender, educational status and nationality. There was no significant difference in the self- efficacy dimension according to the result of the Mann Whitney-U test for ranking by gender, educational status and nationality. Mental durability (confidence, control, continuity) sub-dimension can be adjusted according to the variables of gender, educational status and nationality. There was no significant difference according to Mann Whitney-U test results. There was no significant difference between sport and self-esteem levels, mental stamina and self-efficacy of the wrestling branches in terms of gender, education and nationality. It is available under the title of 'Discussion and Coclusion' of the studies showing parallel results as well as the studies showing parallel results with our study. As a result, the athletes engaged in wrestling have to be confident in their mental abilities as well as their physical skills in order to achieve successful results and continue their athletic careers, and they should see themselves as sufficient in both their private lives and their sports careers. In case of lack of these features or if any of these features are incomplete or insufficient, necessary studies should be carried out in order ensure self-confidence. Everything in life is not the desire to succeed, regardless of the situations they will encounter in all areas of life should be full of confidence in themselves, they should not give up, before and after the competition should always be instilled with fair play mentality.