Tüketicilerin online satın alma davranışını etkileyen alışveriş unsurları ve motivasyonları
Consumers online buying behavior affecting shopping elements and motivations
  1. Tez No: 626192
  2. Yazar: ÖNDER BAKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Rekabetin günden güne artmasıyla birlikte, hem kullanıcı davranışları hem de iş modelleri değişiklik gösterme eğilimindedirler. Değişen iş modellerinin temeli ise; dünya genelinde kullanımı günden güne artan ve gelişen internet kavramıdır. İnternet kullanımının artışı ile birlikte ticari işlemler için de elektronik ticaret ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma dünyada ve Türkiye'de hızla gelişmekte olan e-ticaret sektöründeki tüketicilerin satın alma davranışları ve tercihleri üzerindeki etkileri incelenmiş olup, uygulanan anket ve analiz yöntemleri ile bu bulgular yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As competition increases day by day, both consumer behavior and business models tend to change. On the other hand, the basis of changing business models is the concept of increasing and developing internet usage day by day. With the increasing use of the Internet, electronic commerce is emerging for commercial transactions. In this study, the purchasing behavior and preferences of consumers in e-commerce sector, which is developing rapidly in Turkey and in the world, are examined and the resulting findings were reviewed by survey and the analysis methods applied.