Geçmişten günümüze kadar fotoğrafçılık: Afganistan fotoğrafçılığına bir bakış ve uygulama denemesi
Photography from the past to the present: A review of photography in Afghanistan and practice study
  1. Tez No: 626212
  2. Yazar: TAMIMURAHMAN POPAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞANSAL ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
“Geçmişten Günümüze Kadar Fotoğrafçılık: Afganistan Fotoğrafçılığına Bir Bakış Ve Uygulama Denemesi”araştırmada öncelikle Fotoğrafçılığın Tarihi ile Afganistan Fotoğrafçılığının Tarihi konuları hakkında literatür taraması yapılarak, fotoğraf türlerinin ne olduğu açıklanacak, genel olarak türler ve bu türlerin nitelikleri sıralanacaktır. Özellikle Afganistan Fotoğrafçılığının konusu derinden incelenecektir. Daha sonra örnek fotoğraflar üzerinden inceleme yapılacak ve çeşitli akımların fotoğrafçılık üzerindeki etkisi açıklanacaktır. Aynı zamanda araştırma sırasında, üniversitemizin kütüphanesi ve tez arşivi olmak üzere Türkiye'de ve yurt dışında, özellikle Afganistan'da yapılmış akademik çalışmalar incelenecek, ayrıca internet veri arşivlerinde de araştırmaya devam edilecektir. Afgan yönetimlerinin fotoğraf faaliyetleri, gazetelerin serbest yayın yapmaları ve partilerin özgürce faaliyet göstermeleri son dönemin gelişmelerdir. Bu noktaya gelene kadar çeşitli dönemler geçirmiş Afgan görsel medyası, tez bağlamında incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This study named as“Photography from the Past to the Present: A Review of Photography in Afghanistan and Practice Study”In this research, first of all, the literature on the subjects of History of Photography and History of Afghanistan Photography was researched; the types of photographs will be explained, the categories in general and their characteristics will be listed, while photography with its historical developments in the world, especially in Afghanistan after 11th of September, will be examined deeply. Then the sample photos will be examined and the effects of various movements on photography will be explained. Also, starting from the library and thesis archives of our university, all academic studies in Turkey and abroad, especially Afghanistan, will be examined. In addition, the research will continue on the internet data archives. The photographic activities of the Afghan authorities, the free publication of newspapers and the free activity of the parties are recent developments. Afghan visual media that has gone through various periods until this point will be examined in the context of the thesis.