Demografik dönüşüm ve uzun dönem bakım hizmetleri sorunu
Demographic transition and long term care problem
- Tez No: 626211
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY GÖKBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Social Work, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Ekonomik büyüme, sağlık alanında yaşanan teknolojik gelişmeler ve toplumsal yapıdaki diğer değişimlerin etkisi ile ortaya çıkan demografik dönüşüm ve yaşlanma olgusu tüm dünya ile beraber ülkemizde de en önemli gündem maddelerinden biri haline gelmiştir. Toplumların yaşlanması, çalışma çağındaki nüfusun azalması sosyal güvenlik sistemlerini hem finansal açıdan etkilemekte, sosyal bir risk olarak karşımıza çıkan uzun dönem bakım hizmetinin sosyal güvenlik sisteminde yeni bir sosyal risk olarak tanımlanması ihtiyacı artmaktadır. Bu yüksek lisans tezinde yaşlanan nüfusun ve demografik dönüşümün de etkisi ile Türkiye'de uygulanabilecek uzun dönem bakım hizmetler modelleri konusunda değerlendirmeler yapılmıştır. Buna ek olarak, Türkiye'deki sosyal güvenlik sistemi, yaşlılara yönelik sosyal güvenlik hizmetleri ve uygulanan uzun dönem bakım hizmetleri hakkında bilgi verilmiştir. Tezde ayrıca refah rejimlerine göre bazı ülkelerde uygulanan farklı uzun dönem bakım modelleri incelenmiştir. Soruna ilişkin ülkemizin refah rejiminin özellikleri de dikkate alınarak önerilerde bulunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Demographic transition and ageing that has emerged as a result of economic growth, technological developments in health and other changes in the social structure has started to be an important issue in our country as well as the whole world. With the decrease in the working age population and ageing of societies effects social security systems financially. Therefore, long-term care services become a new social risk and it should be defined as a new risk into the dynamic social security system. In this master thesis, it is evaluated with the impact of the ageing population and demographic change, which long-term care service models can be implemented in Turkey. In addition to this information social services and the implementation of long-term care services for the elderly in Turkey is given. Different long-term care models applied in some countries according to welfare regimes are also examined in the thesis. Regarding the problem by taking into consideration the characteristics of our country's welfare regime, some proposals are suggested.