Dirençli alopesi areatalı çocuklarda eşlik eden hastalıkların geriye dönük değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of comorbidities in children with resistant alopecia areata
  1. Tez No: 626213
  2. Yazar: ALİ TÜRKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVER SERDAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Dirençli çocukluk çağı alopesi areata hasta dosyalarını geriye dönük olarak inceleyerek, klinik özellikler, eşlik eden hastalıklar ile sosyodemografik değişkenler arasındaki ilişkiler belirleyip ortaya koymak sureti ile ülkemizdeki epidemiyolojik verilere ve literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Dirençli AA tanısı almış, 2-14 yaş arası çocukların dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Bulgular arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 91 hastanın erkek/kız oranı 1,02, yaş ortalamaları 9,70±3,34 yıl, hastalık süreleri 42,19±26,07 aydı. Hastaların %36,3'i (n:33) hafif, %63,7'i (n:58) şiddetli gruptaydı. Yaygınlığına göre hastaların %50,5'i (n:46) AA, %19,8'i (n:18) AT, %29,7'si (n:27) AU idi. Aile AA hikayesi pozitifliği %41,8 (n:38) olarak bulundu. Aile hikayesi olmayan hastalarda şiddetli ve yaygın hastalığın daha sık olduğu görüldü. Tırnak tutulumu hastaların %69,2'sinde vardı ve en sık pitting %74,6 tespit edildi. Hastaların %27,5'inde allerjik hastalıklar hariç en az bir ek hastalık AA'ya eşlik ediyordu. En sık eşlik eden hastalık %17,6 (%6,6 Hashimato tiroiditi) tiroid bozukluklarıydı. Hastaların %8,8'inde vitiligo, %4,4'ünde Down sendromu, %2,2'sinde tip I DM, %1,1'inde, ITP ve %1,1'inde FMF mevcuttu. Eşlik eden allerjik hastalık sıklığı %38,5 (en sık atopik dermatit) idi. Beş yıldan uzun süren hastalıkta da ek hastalık sıklığı artmıştı ve tiroid otoantikor varlığı ile uzun süren hastalık arasında anlamlı ilişki vardı. Serum IgE, hastaların %32,4'inde yüksek bulundu, atopik hastalığı ve bir yıldan uzun süren AA'sı bulunanlarda artmış sıklıkta pozitiflik tespit edildi. Sonuç: Atopik ve otoimmün hastalıklar artmış sıklıkta dirençli AA'ya eşlik ederken, uzun süren hastalıkta bu birlikteliğin anlamlı olduğu ancak hastalık şiddeti ve yaygınlığı ile ilişkisi ortaya konulamadı.
Özet (Çeviri)
Aim: To analyze resistant childhood alopecia areata patients' files retrospectively and to contribute to the epidemiological data and literature in our country by determining and revealing the relationships between clinical features, concomitant diseases and sociodemographic variables. Method: Children aged 2-14 years with the diagnosis of resistant alopecia areata their files were examined retrospectively. Relationships between the findings were investigated statistically. Results: The male/female ratio was 1.02, mean age 9.70 ± 3.34 years. Prevalence 50.5% of the patients were plaque type, 19.8% AT, 29.7% AU. Family AA story positivity was found as 41.8%. Severe and widespread diseases were more common in patients without a family history. Nail involvement was present in 69.2% of the patients and the most common was pitting (74.6%). At least one additional disease accompanied AA in 27.5% of the patients except allergic diseases. The most common comorbidity was 17.6% thyroid disorders. Vitiligo was present in 8.8%, Down syndrome in 4.4%, type I DM in 2.2%, ITP in 1.1%, and FMF in 1.1% of all the patients. The frequency of comorbid allergic diseases was 38.5%. In the disease that lasted for more than five years, the frequency of additional diseases increased and there was a significant relationship between thyroid autoantibody and the disease that lasted for a long time. Conclusion: While atopic and autoimmune diseases accompany to resistant AA with increased frequency, it was not possible to reveal that this association is significant in severity and the extensivity, but its relationship with long-term disease.