Uluslararası konaklama işletmelerinde insan kaynakları yönetimi: Bodrum Hilton örneği
Human resources management in international accommodation: Bodrum Hilton case
- Tez No: 626216
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN SEZEREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı, uluslararası bir konaklama işletmesi olan Bodrum Hilton'un insan kaynakları faaliyet ve süreçleri hakkında bilgi sahibi olmak ve mevcut faaliyetlerini başta insan kaynakları departman yöneticileri olmak üzere diğer departman yöneticileri ve departman sorumlularının bakış açısıyla değerlendirmektir. Araştırmada örnek olay deseni kullanılarak nitel araştırma yöntemine başvurulmuştur. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu ile departman yöneticileri ve departman sorumluları olmak üzere 10 katılımcıdan toplanarak içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Yapılan içerik analizinin sonucunda, insan kaynakları fonksiyonlarının unsurları sektörel yapı içerisinde insan kaynakları uygulamaları , kişisel bağlam içerisinde insan kaynakları uygulamaları ve örgütsel yapı içerisinde insan kaynakları uygulamaları olmak üzere 4 tema ve her bir tema altında uygun kodlar belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, insan kaynakları yönetimi süreçlerinin etkin bir şekilde yönetildiği, insan kaynakları yönetiminin örgüt içerisinde personelcilik ve insan kaynakları yönetimi olarak ikiye ayrıldığı, insan kaynakları fonksiyonlarından, eğitim, kariyer planlaması ve işe alım fonksiyonlarının önem kazandığı, işe alma politikalarında doğru işe doğru eleman prensibini benimsediklerini ancak tüm bunlara rağmen turizm sektörüne bağlı olarak işgören devir oranının yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to have information about the human resources activities and processes of Bodrum Hilton, which is an international accommodation business, and to evaluate its current activities with the view of other department managers and department managers, especially human resources department managers. In this research, qualitative research method was applied by using case study pattern. The data were collected with 10 semi-structured interview forms and department managers and departmental managers. As a result of the content analysis, 4 themes, organizational, personal, sectoral and functional, and appropriate codes under each theme were determined. As a result of the research, it is determined that human resources management processes are managed effectively, human resources management is divided into two as personnel and human resources management within the organization, human resources functions, education, career planning and recruitment functions gain importance, despite the fact that they adopt the principle, however, it is concluded that the turnover rate is high due to the tourism sector.