Aracı kurumların tavsiye performanslarının değerlendirilmesi: Öncü beş aracı kurum üzerine çalışma
The evaluation on brokerage houses' recommendation performances: A study on leading five brokerage houses
  1. Tez No: 626267
  2. Yazar: MÜGE TAZE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışma kapsamında; Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği 2017 yıl sonu verileri pay işlem hacmi en fazla olana göre sırasıyla öncü beş aracı kurum olan Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş., İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve Gedik Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.'nin 1 Ocak 2017 – 31 Aralık 2018 dönemi arasında kamuya açıkladığı BİST-100'de işlem gören şirketlerin hisse senetlerine yönelik al ve sat yönündeki yatırım tavsiyeleri incelenmiş ve bu tavsiyelerin hisse senedi fiyatları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu tavsiyelere uyularak gerçekleştirilen yatırımlarla yarı güçlü formda etkin piyasa hipotezinin aksine anormal getiri sağlanabileceğinin test edilmesi hedeflenmiştir. Olay çalışması yöntemi ile gerçekleştirilen analizlerde aracı kurumların tavsiyeyi duyurduğu gün olay günü olarak ele alınmış, olay gününden 15 gün öncesi ile 15 gün sonrasının getirilerinin pazar getirisinden farkı incelenmiştir. Böylelikle anormal bir getirinin olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmanın genel sonucuna göre aracı kurumların al yönünde verdiği yatırım tavsiyelerine uyan yatırımcıların, anormal getiri elde edebildikleri yönünde istatistiksel olarak anlamlı bulgular ortaya konmuştur. Bu durum, ele alınan piyasanın ilgili dönem ve kullanılan veri setiyle yarı güçlü formda etkin bir piyasa olmadığını göstermektedir. Aracı kurumların sat yönünde verdiği yatırım tavsiyelerinin ise negatif bir anormal getiri sunduğu gözlemlense bile, yapılan testler istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Böylelikle, piyasanın negatif tavsiyeye pozitif tavsiyelere verdiği şekilde yanıt vermediği, sat yönündeki tavsiyelerin analizi sonucunda yarı güçlü formda piyasa etkinliği hipotezinin aksinin ispat edilemediği sonucuna erişilmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper analyzes the investment recommendations provided by the five leading brokerage houses with the highest equity trading volume according to the 2017 annual statistics of Turkish Capital Markets Association – Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş., İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. and Gedik Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. (in a declining order) – which publish buy or sell recommendations concerning the equities of companies traded at BIST-100 in the timeframe between January 1, 2017 - December 31, 2018 and, explores the impact of the recommendations on stock prices. The study seeks to test that investments made based on recommendations would bring abnormal return and thus, to contradict the semi-strong form market efficiency hypothesis. The analyses were based on the event study methodology and designated the day the brokerage houses announced the recommendation as the event day. The study investigated the difference between the returns earned 15 days before and after the event day and the market return to identify possible abnormal returns. The statistically significant findings obtained as a result indicated that the investors who followed the brokerage houses' buy recommendations were able to secure abnormal returns. This demonstrates that the market in question was not a semi-strong form efficient market given the timeframe covered and the data set used. Despite the observations that sell recommendations of brokerage houses brought negative abnormal return, the tests run as part of the study had not been statistically significant. The results reached suggest that the markets react differently to negative and positive recommendations and lead to the conclusion based on the analysis of the sell recommendations that the semi-strong form market efficiency hypothesis cannot be refuted.