Sabahattin Ali'nin 'Kürk Mantolu Madonna' adlı romanında deyimler ve imgeler
Idioms and images in Sabahattin Ali's novel named 'Kürk Mantolu Madonna'
- Tez No: 626282
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN RÜŞTÜ KARABEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
Yapılan bu çalışmada Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna adlı romanındaki deyimler ve imgelerin tespiti amaçlanmıştır. Böylelikle deyimlerin ve imgelerin bir yeniden kavramlaştırma olduğu ortaya çıkarılmak istenmiştir. Yalnızca edebi metinlerde değil aynı zamanda günlük konuşanın da bir parçası olan imge ve imgeyi oluşturan çeşitli dil birliklerinin tespiti, imge kavramı ile imgenin bir yeniden kavramlaştırma olduğunun idraki için önemlidir. İmgenin yalnızca metafor olmadığı, bünyesinde pek çok dilsel olguyu barındırması da yapılan çalışma ile göz önüne serilmiştir. Yapılan çalışma ile deyim, benzetme, metafor, metonimi ve kişileştirme çerçevesinde romandaki imge kullanımı, yazarın bu imgelerle yeniden kavramlaştırmayı nasıl ve ne üzerinden gerçekleştirdiği ayrıca imge oluşumuna zemin hazırlayan Türk düşünce ve kavramlaştırma izlerine ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to identify the idioms and images in Sabahattin Ali's novel named Kürk Mantolu Madonna. Thus, it is aimed to reveal that idioms and images are a reconceptualization. The identification of various language associations that make up the image, which are not only in the literary texts but also as part of the daily speech, is important for the image and the realization that the image is a reconceptualization. The image is not only metaphor, but also contains many linguistic facts, and it is revealed by the study. This work will shed light on the use of images in the novel within the framework of idiom, metaphor, metonym and personification, especially on the traces of Turkish thought and conceptualization that prepared the ground for the image formation and how the author re-conceptualized with these images.