Konkordatonun tasdiki yargılaması
Procedure on the confirmation of the proposal on the composition of debts
- Tez No: 626281
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA TAŞPINAR AYVAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 426
Özet
Konkordato genel olarak mali durumu kötüye giden, borçlarını ödeyemeyen bir borçlunun içinde bulunduğu olumsuz durumdan çıkarılabilmesini sağlamak amacıyla ortaya çıkmış bir kurumdur. Türk hukukunda da bu kurum uzun yıllardır yer almaktadır. Öte yandan bu kuruma yönelik hukuki düzenlemeler zaman içinde çok defa değiştirilmiştir. Bu değişikliklerin temelinde konkordatonun amacının evrildiği yön belirleyici olmuştur. Bugün Türk hukukunda konkordatonun amaçları arasında borçlu ve alacaklıların menfaatlerini sağlamanın yanı sıra genel olarak ekonomik düzenin korunmasının sağlanması da yer almaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda konkordatonun tasdiki için belirli şartlar öngörülmüştür. Bu şartların varlığı, takdir yetkisi çerçevesinde tasdik yargılamasını yürüten hâkim tarafından incelenir. Bu noktada tasdik kararının verilebilmesi bakımından tasdik yargılaması, oldukça önemli bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
In general, the concordat is an institution that has emerged in order to ensure that a debtor whose financial situation deteriorates and who cannot pay his or her debts can be removed from the negative situation. In Turkish law, this institution has existed for many years. On the other hand, the legal provisions related to this institution have been changed many times over time. The main determinant of these changes is the direction of the evolution of the concordats purpose. Today, in Turkish law, the aims of the concordat are to provide the interests of debtor and creditors as well as to protect the economic order in general. For these purposes, certain conditions are provided for the approval of the concordat. Whether these conditions are ensured is examined by the judge who carries out the approval proceedings within the framework of discretionary power. At this point, the approval proceeding has a very important place in order to make the decision of approval.