Konferans salonlarında aydınlatma tasarımının insan psikolojisi üzerine etkilerinin incelenmesi (Afyon Kocatepe Üniversitesi İbrahim Küçükkurt Konferans Salonu örneği)
Analysis the effects of lighting design on human psychology in conference halls (Afyon Kocatepe University İbrahim Küçükkurt Conference Hall example)
  1. Tez No: 626318
  2. Yazar: DERYA NİL COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SARIKAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez çalışmasında konferans salonlarındaki aydınlatma tasarımının insan psikolojisi üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Afyonkarahisar' da Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde bulunan ve yaygın olarak kullanılan İbrahim Küçükkurt Konferans Salonu seçilmiştir. Konferans salonunun aydınlatma tasarımı detaylı olarak incelendikten sonra bu konferans salonunu kullanan 341 öğrenciye, aydınlatma tasarımının insan psikolojisi üzerindeki etkilerini belirlemeye yönelik 40 sorudan oluşan anket yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Katılımcıların ankete ilişkin verdikleri cevaplar; faktör analizi, güvenirlik analizi, yüzde değerleri, KMO testi, Bartlett testi ve korelasyon analiz yöntemleri ile çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the effects of lighting design in conference rooms on human psychology. For this purpose, the Ibrahim Küçükkurt Conference Hall, located at Afyon Kocatepe University in Afyonkarahisar, was chosen. After examining the lighting design of the conference hall in detail, a questionnaire consisting of 40 questions to determine the effects of lighting design on human psychology was applied to 341 students using this conference room face to face. The answers given by the participants regarding the questionnaire; factor analysis, reliability analysis, percentage values, KMO test, Bartlett test and correlation analysis methods.