Load and convergence measurements in longwall faces at Bigadiç-Simav mine and recommendations for hydraulic face props
  1. Tez No: 2935
  2. Yazar: REHA ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET BÎGADÎÇ-SÎMAV OCA?INDA UZUN AYAKLARDA YÜK-KONVERJANS ÖLÇÜMLERİ VE HİDROLİK DİREK KULLANIMI İLE İLGİLİ ÖNERİLER ÖZEL, Reha Yüksek Lisans Tezi, Maden Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Erdal ÜNAL Şubat 1988,160 sahife Simav yeraltı ocağında yapılan kaya mekaniği çalış malarının bir bölümünde farklı zamanlarda üç ayrı uzunayak da yük ve konverjans ölçümleri yapılmıştır. Bu tezde sunu lan çalışmalar bu ölçümlerle ilgili olup yapılan ölçümler açıklanmakta ve sonuçlar değerlendirilmektedir. Bunlara ek olarak ölçüm istasyonları çevresindeki ve bütün ayak içerisindeki tahkimat cinsi ve yoğunlukları gözönüne alı narak tahkimat yüklerinin analizi yapılmıştır. Teorik ana lizler sonucunda elde edilen değerler ölçülen değerlerle karşılaş tın İmiş tır. Ayrıca ağaç tahkimatın ocakta gözle nen yüklere göre yenilme analizleri yapılmıştır. Konverjans ölçüm sonuçları da teorik olarak hesap lanan ve ölçülen değerleri karşılaştırarak değerlendiril miştir. -v-Sonuç olarak, gelecekte kullanılacak uzunayaklar için tahkimat tasarımı ile ilgili öneriler verilmiştir. Anahtar Sözcükler : Tahkimat yükü, konyerjans, uzunayak, hidrolik direk, domuz damı, yalancı tavan, yük yoğunluğu. -vı-
Özet (Çeviri)
"ABSTRACT LOAD AND CONVERGENCE MEASUREMENTS IN LONGWALL PACES AT BÎGADÎÇ-SÎMAV MINE AND RECOMMENDATIONS FOR HYDRAULIC FACE PROPS ÖZEL, Reha M.S. in Mining Eng. Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Erdal ÜNAL February 1988,160 pages As part of the rock mechanics investigations carried out in Simav Underground Mine, load and convergence measurements were conducted in three existing longwall faces. The study and evaluations presented in this thesis are associated with these measurements. The measurements carried out in three longwall faces were explained and the results were evaluated. In addition,.the analysis of support loads were carried out considering the support type and densities both around measuring stations and in the face. As a result of these theoretical analyses the support loads were predicted and compared with the results obtained from measurements. Furthermore, the behaviour of timber supports were analyzed under observed strata loading and associated failure analyses were made. The evaluation of convergence measurements were r. also carried out by comparing the theoretically calculated and the actually measured convergences. -Ill-Consequently, based on these analyses design :.c. recommendations were presented for the future longwall faces. Key words : Support load, convergence, longwall, face prop, crib, immediate roof, load density. -iv-