Türkiye'de gemi dizel motor üretiminin uluslararası kurallara uygunluk açısından araştırılması
Investigation in terms of compliance with the international rules of marine diesel engine production in Turkey
- Tez No: 626336
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRSEN KOLDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Mühendislik Bilimleri, İşletme, Marine, Engineering Sciences, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Denizcilik sektörü küresel ticaretin en önemli bileşenidir. Deniz taşımacılığının ekonomik ve çağın gerektirdiği yeniliklere uygun olması gerekmektedir. Gemiler çalışma ömürleri esnasında defalarca tersaneye girerek bakıma girerler. Gemilerin üretildikleri ilk günden hizmet dışı kalıncaya kadar aynı tahrik sisteminin kullanılması amaçlanmaktadır. Bu durum gemiye uygun dizel motoru seçiminin sürdürülebilirlik açısından ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Dünyada gelişen kurallar rehberliğinde gemi dizel üretimi gerçekleştirilmektedir. Bir ülkenin kendine ait gemi dizel motoru üretimi olması stratejik bir zenginliktir. Üretimin olması hem askeri hem de sivil amaçla üretilen gemilere tedariği kolaylaştırmaktadır. Bunun yanı sıra yeni inşa fiyatlarında rekabetçi olunmasını sağlamaktadır. Bu çalışma dünyada gemi dizel motoru üretimi ile Türkiye'deki durumu kıyaslarken yeni tesislerin nasıl olması gerektiğini uluslararası kurallar içerisinde araştırmaktadır. Bulgulardan yararlanarak öneriler getirmektedir.
Özet (Çeviri)
The maritime sector is the most important component of global trade. Sea transport needs to be economical and appropriate to the innovations required by the era. Ships enter the shipyard many times during their service life and undergo maintenance. However, ships use the same propulsion system from the first day until they are out of service. This shows how important the choice of suitable diesel engine for the ship is in terms of sustainability. Ship diesel production is carried out under the guidance of the developing rules in the world. It is a strategic asset that a country has its own marine diesel engine production. The availability of production facilitates the supply to ships manufactured for both military and commercial purposes. In addition, it is competitive in new building prices. In this study the situation in Turkey and marine diesel engines production in the world comparing how it should be in the new facility is researching international rules. It makes recommendations based on the findings.