Mithat Fenmen'in sanat yaşamı ve piyano eğitimine katkıları üzerine bir araştırma
A research on Mithat Fenmen's art life and piano education
  1. Tez No: 626337
  2. Yazar: ÖZGÜN COŞKUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Biyografi, Müzik, Biography, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma, Mithat Fenmen'in eğitimciliği, idareciliği, icracılığı, besteciliği ve yayıncılığı gibi özelliklerini tespit etme amacını taşımaktadır. Nitel yöntemin kullanıldığı araştırmada doküman taraması ve derinlemesine görüşme tekniğinden faydalanılmıştır. Araştırma kapsamında Mithat Fenmen'in ailesi, meslektaşları ve öğrencileriyle görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın, Mithat Fenmen'in eğitimcilik, icracılık, bestecilik, araştırmacılık ve yayıncılık yönlerinin ortaya çıkmasını sağlayacağı düşünülmektedir. Bununla birlikte Fenmen'in bestecilik, araştırmacılık, yayıncılık yönlerinin bilinmesi ve tanıtılmasının hem profesyonel hem de amatör müzisyenler için faydalı olacağı düşünülmektedir. Araştırma, Fenmen'le ilgili yapılan oldukça detaylı bir çalışma olup, daha sonra yapılabilecek Fenmen'le ilgili proje ve etkinlikler için zemin hazırlayacak yapıya sahiptir. Ayrıca, Fenmen'le ilgili bugüne kadar yapılmış yeterli sayıda çalışma olmaması bakımından da önem taşımaktadır. Araştırmada, Fenmen'in usta bir eğitimci ve piyanist olduğu, müzik eğitimde yararlanılacak kaynaklar ortaya çıkardığı, ancak bestelerinin pek bilinmediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research, aims to determine the characteristics of Mithat Fenmen as an educator, director, performer, composer and publisher. Qualitative methods of document scanning and in-depth interview technique were used in the research. Within the scope of the research, interwievs were conducted with Mithat Fenmen's family, colleagues and students. It is thought that the research will led to the emergence of Mithat Fenmen's education, performance, composition, research and publishing. As the same time, it is though that it will be beneficial for both professional and amateur musicians to know and introduce Fenmen's composition, research and publishing aspects. The research is a very detailed study about Fenmen and it has the structure to prepare the ground for the future projects and activities related to Fenmen. It is also important in terms of the lack of sufficient studies on Fenmen to date. In the research, it was concluded that Fenmen is a master educator and pianist, he had created resources to be used in music education, but his compositions are not well known.