Yeni yönetim yaklaşımları çerçevesinde Türk spor federasyonlarının denetim yapısının incelenmesi
Investigation of the audit structure of Turkish sports federations in the framework of new management approaches
- Tez No: 626358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ ÇALIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu araştırma ile Türk spor federasyonlarında uygulanan denetim yaklaşımlarının çağdaş denetim yaklaşımları ve uluslararası denetim standartları ile uyumlu olup olmadığını inceleyerek spor federasyonlarının gelişimine katkı sağlamak, federasyonlarda uygulanabilir bir denetim modeli oluşturabilmek amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın deseni“durum çalışması”kullanılarak şekillendirilmiştir. Araştırmanın evrenini Türkiye'de bulunan spor federasyonları oluşturmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre: Türk spor yönetimi ve federasyonlarda merkeziyetçi yapının etkisi hissedilmektedir ancak Yeni Kamu Yönetimi Anlayışı Türk spor teşkilatı içerisinde önemli ve etkili değişimlere öncülük etmiş ve bu değişimlerden federasyonlar doğrudan ve pozitif yönde etkilenmiştir. Federasyonlarda yeni kamu yönetimi ilkeleri doğrultusunda standardizasyonu sağlama, şeffaf ve hesap verebilir yönetim yapısının tesisi, performans değerlendirmesi amaçlarına yönelik çalışmalar sürekli ve güncel şekilde devam etmektedir. Örgüt içerisinde iç kontrol mekanizmasının kurulmasına yönelik çalışmalar bulunmakla birlikte mesleki bir iç denetim örgütlenmesi bulunmamaktadır. Örgüt içinde denetimden ziyade kontrol faaliyetleri bulunmaktadır. Uluslararası denetim ve iç kontrol standartları federasyon yapılanmalarına tam anlamıyla entegre edilememektedir. Denetimler çoğunlukla geçmişe yönelik yapılmakta, hedef ve performans göstergeleri ile rehberlik ve yönetime katkı sağlama, performans denetimi, piyasa odaklı denetim, risk odaklı denetim kavramları tam anlamıyla kullanılmamaktadır. Araştırmada spor federasyonlarının gelişimi için, federasyonlarda bağımsız veya kamu iç denetçilerinin çalışabilmesine imkan verecek ölçüde yasal mevzuatın güncellenerek daha fazla denetimden ziyade kurum içinde yapılanmış sistemli ve sürekli bir iç denetim mekanizması ile standartlar doğrultusunda gerçekleştirilen kuruma değer katan, geliştiren, kaynakların ekonomik, etkili ve verimli bir şekilde yönetilip yönetilmediğini değerlendiren, kuruma rehberlik eden bir mekanizmanın işlerliğinin sağlanması; Devletin sporu doğrudan yöneten bir otorite olmaktan çıkarılıp denetleyen, yönlendiren ve destekleyen bir niteliğe evrilmesinin gerekliliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
With this research, it is aimed to contribute to the development of sports federations by examining whether the audit approaches applied in Turkish sports federations are compatible with contemporary audit approaches and international audit standards and to create a viable audit model in federations. Descriptive research method, one of the qualitative research methods, was used in the research.The design of the research was shaped by using "case study.. The universe of the study consisted of sports federations in Turkey. According to research results: The impact of the centralized structure is felt in Turkish sports management and federations but The New Public Management Approach has led to significant and effective changes within the Turkish sports organization and federations have been directly and positively affected by these changes. Efforts are underway to ensure standardization in line with the new principles of public administration in the federations, to establish a transparent and accountable management structure, and to evaluate performance. Although there are efforts to establish an internal control mechanism within the organization, there is no professional internal audit organization. There are control activities within the organization rather than audit. International auditing and internal control standards are not fully applicable to federation structures. Audits are mostly conducted in the past, and the objective and performance indicators as well as contributing to guidance and management, performance auditing, market-based auditing, and risk-oriented auditing are not fully utilized. In the research, for the development of sports federations, the legislation was updated to enable independent or public internal auditors to work in federations, to ensure the functioning of a mechanism that adds value to the organization carried out in line with the standards, improves the value of the organization, evaluates whether the resources are managed in an economic, effective and efficient manner, and guides the organization through a systematic and continuous internal audit mechanism structured within the organization rather than further audits; It has been demonstrated that the state should evolve from a direct governing authority to a quality that controls, directs and supports sports.