Büyükşehir belediyelerinde norm kadro uygulamaları: İdarenin kanuniliği ve bütünlüğü çerçevesinde bir model önerisi
Norm staff practices in metropolitan municipalities: A model proposal within the framework of the legality and integrity of the administration
- Tez No: 943146
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SEVİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 442
Özet
Kamu hizmetlerinin üretiminde ve sunulmasında yerel ve merkezi yönetim arasında birlik ve bütünlüğün sağlanması, iletişim ve işbirliğinin geliştirilmesi ve bu bağlamda belediyelerin idari teşkilat yapısının yalınlaştırılması, görev ve yetki bölüşümünün yeniden kurgulanması gibi hususlar kamu yönetimi ile ilgili güncel tartışmaların merkezinde yer almaya devam etmektedir. Belediyeleri kapsayan ve hali hazırda yürürlükte olan teşkilatlanmayı düzenleyen mevzuat ile norm kadro uygulamasına ilişkin bir takım kurallar belirlenmiş olsa da bu kuralların belediyelerin teşkilatlanmasında ve hizmet sunumunda beklenen standartlaşmayı yeterince sağlamadığı görülmektedir. Belediyelerde idari birimler bakımından norm kadronun belirlenmesine yönelik bir insan kaynakları yönetimi anlayışının gelişmemiş olması yerel siyasi etkileşimle bütünleşince, aynı ölçekte olsalar bile belediyelerin teşkilat yapılarının birbirlerinden farklı şekilde oluşmasına neden olmaktadır. Bu bağlamda farklı şekillerde yorumlanarak uygulanan norm kadro mevzuatının amaçlarının ve hedeflerinin tam anlamıyla gerçekleştiğini söylemek pek mümkün değildir. Bu nedenle mevcut uygulamalara yön veren norm kadro düzenlemesinin güncellenerek standart bir uygulamaya imkân verecek şekilde iyileştirilmesinin gerektiği düşünülmektedir. Bu çalışma; büyükşehir ve büyükşehir ilçe belediyelerinin teşkilat yapılarındaki farklılıklardan yola çıkarak ve Türk kamu yönetimi tarihinde önemli bir yere sahip olan idari reform çalışmalarının gerekçeleri ve sonuçları da göz önünde bulundurularak, geleneksel ve/veya yeni yönetim yaklaşımları ve norm kadro uygulamalarına yönelik mevzuatta yer alan esaslar çerçevesinde bir teşkilatlanma modeli önerisi geliştirme amacıyla yapılmıştır. Bu bağlamda gerçekleştirilen alan araştırmasında merkezi yönetimin denetim görevlileri ile büyükşehir ve büyükşehir ilçe belediyelerinin insan kaynakları ile ilgili görevlilerinin tutum ve görüşlerinin belirlenmesi amacıyla bir anket uygulanmıştır. Bunun yanında belediyelerdeki mevcut kurumsal yapılar incelenerek analiz edilmiş ve anket verilerinin analiz sonuçları ile karşılaştırılarak belediyelerin idari teşkilatlarının standartlaştırılmasının gerekliliği ortaya konulmuş ve bu bağlamda bir büyükşehir belediyesi idari teşkilatı model önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The establishment of unity and integrity between local and central government in the production and delivery of public services, the development of communication and cooperation, and in this context, the simplification of the administrative organizational structure of municipalities, as well as the reconfiguration of the distribution of duties and powers, continue to be at the center of current discussions related to public administration. Although some rules have been established regarding the legislation regulating the organization of municipalities and the norm staffing practices currently in force, it appears that these rules do not sufficiently ensure the expected standardization in the organization of municipalities and the delivery of services. The lack of a developed human resources management approach for determining the norm staffing in administrative units of municipalities, combined with local political interactions, causes municipalities to have different organizational structures even if they are of the same scale. In this context, it is difficult to say that the objectives and goals of the norm staffing legislation, which is interpreted and applied in various ways, have been fully achieved. Therefore, it is believed that the current norm staffing regulations guiding existing practices need to be updated and improved to allow for a standardized application. This study aims to develop an organizational model based on the differences in the organizational structures of metropolitan and metropolitan district municipalities, while also considering the justifications and results of administrative reform efforts that hold significant importance in the history of Turkish public administration, within the framework of traditional and/or new management approaches and the principles included in the norm staffing legislation. In this context, a survey was conducted to determine the attitudes and opinions of the central government's supervisory officials and the human resources officials of metropolitan and metropolitan district municipalities. Additionally, the existing institutional structures in municipalities were examined and analyzed, and the results of the analysis of the survey data were compared, revealing the necessity of standardizing the administrative organizations of municipalities. In this regard, a model proposal for the administrative organization of a metropolitan municipality has been presented.