Dış politika ve basın: Türk basınındaki dış politika haberlerinin gündem belirleme yaklaşımı açısından çözümlenmesi
Foreign policy and the press: Analysis of foreign policy news in the Turkish press from agenda-setting perspective
- Tez No: 62641
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA TOKGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
ÖZET Bu çalışma, Türk basınındaki dış politika haberlerini gündem belirleme yaklaşımı açısından değerlendirmektedir. Çalışmanın amacı, basında yayımlanan dış politika haberlerinin, kamunun dış politika gündemini belirlemedeki ve dış politik sorunlara ilişkin tutumlarını etkilemedeki gücünü irdelemektir. Çalışmanın temel varsayımı, basının, dış politikada kamu gündemini belirlemekle kalmadığı, aynı zamanda dış politik sorunlara ilişkin tutumları da biçimlendirdiğidir. Belirlenen amaç çerçevesinde kamu ve basın gündemleri saptanmış, iki gündem karşılaştırılmış ve basında sorunlara ilişkin olarak çizilen çerçevelerle, kamunun aynı sorunlara ilişkin tutumları ve değerlendirmeleri arasındaki benzerlik ya da farklılıklar ortaya konmaya çalışılmıştır. Kamu gündeminin belirlenmesinde,“duyarlı kamu”kavramından hareket edilerek, üniversite öğrencilerinden seçilen bir örneklem üzerinde anket uygulanmıştır. Basın gündeminin belirlenmesinde ise, ankete katılan deneklerin tercihlerinden yola çıkılarak üç gazete (Milliyet, Cumhuriyet ve Zaman) üzerinde içerik çözümlemesi yapılmıştır. Çalışmada basının dış politika sorunlarını sıralayış biçimiyle, kamunun aynı sorunları sıralayış biçimi arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki olduğu ortaya konarak, basın gündeminin kamu gündemini belirlediği kanıtlanmıştır. Ayrıca basının, dış politika gibi doğrudan deneyim alanı dışında kalan bir sorunda, kamunun ne düşünmesi gerektiğini de belirlediği, sorunların çerçevelenme biçiminden hareketle ortaya konmuştur. Bu çalışmadan elde edilen bulgulara göre, eğer basın herhangi bir sorunu benzer çerçevelerle aktarırsa ve sorunların ortaya konmasında önemli farklılıklar ortaya çıkmazsa, aynı sorunun kamu gündeminde tartışılmasında da alternatif çerçeveler tartışılmamaktadır. Bu çalışmadan elde edilen bulgular ışığında,“gündem belirleme”yaklaşımı yeniden formülleştirilmektedir: "Basın, doğrudan deneyim alanı dışında kalan sorunlarda insanların sadece ne hakkında düşüneceklerini değil, ne hakkında nasıl düşüneceklerini de belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study evaluates foreign policy news in the Turkish press from agenda-setting perspective. The main aim of this study is to search the power of the press to set the public agenda and to affect public attitudes in foreign policy. The main hypothesis of this study is that in foreign policy, the press not only sets the public agenda but also shapes attitudes and evaluations. In order to reach this aim, public and press agendas were measured and these two agendas were compared. Also, the contents of these agendas were compared to see whether the frames in the news were similar to or different from public attitudes and evaluations in the same issues. To measure public agenda, a sample composed of university students were chosen by following the concept of“attentive public”and a survey was applicated on this sample. Press agenda was measured by doing a content analysis on three newspapers (Milliyet, Cumhuriyet and Zaman) which were chosen according to the preferences of the students that were participated in this survey. This study proved the agenda setting power of the press to determine public agenda, that is, the public's rank ordering of the issues in foreing policy was quite similar to press' ordering of the same issues. The correlation between these two orderings was statistically significant. Moreover, it was also proved that the press' framing of unobtrusive issues like foreign policy determined what people should think about these issues. According to the findings of this study, if the press uses similar frames for an issue and if alternative frames are not discussed, the public uses the same frames when evaluating the issue. Under the light of these findings, agenda setting concept is reformulated as follows:“For unobtrusive issues, the press not only tells people what to think about but also how to think about.”