Orman yangını riski açısından ÇOMÜ Terzioğlu yerleşkesinin incelenmesi
Examination of Çanakkale Onsekiz Mart University Terzioğlu Campus in terms of forest fire risk
- Tez No: 626418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER SAĞLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde doğal afetler yangınlar sel kuraklık büyük hava olayları insanoğlunun karşılaştığı ve baş etmekte zorlandığı olaylardır. Bu olaylara zemin hazırlayan hem iç hem de dış faktörler vardır. İç faktörler doğal lokasyonda olan ve insanların kendi yaptıkları hatalardan, yanlış seçimlerden ve bilgisizlikten kaynaklanmakta. Dış faktörler ise küresel olarak insanoğlunun dünya yaşamına verdiği düzeni değiştiren zararlardan kaynaklanmaktadır. Bununla ilgili olarak Çanakkale İli de orman yangınlarıyla mücadele etmekte ve her geçen sene daha zorlaşmaktadır. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi yerleşkesi kuruluş yeri olarak orman ağaçlarıyla çevrili, hem doğal yapısı hem de manzarasıyla büyük bir rekreasyon alanını andırmaktadır. Bu güzelliğin bir bedeli olarak Çanakkale ilinin ortalamanın üzerinde rüzgar alması ve etrafında orman oluşundan dolayı ÇOMÜ yerleşkesi yangın açısından riskli bir konumdadır. Bu riskin yapılabilecek çalışmalarla en aza indirilmesi ve bir orman yangını öncesi alınabilecek önlemler önem arz etmektedir. Bu çalışma yerleşkenin durumunu, olabilecek risk faktörlerini ve bunu azaltmak için yapılabilecek tasarımsal çalışmaları incelemek, çıkabilecek bir olası orman yangınında yapılacak işleri mücadele yöntemini ve düşünme tarzını belirlemek, olası bir yangın öncesi alınabilecek tedbirleri, yangın anında yapılacakları ve sonrasında yapılacakları araştırmaktadır. Bu proje benzer ölçekle yapılan çalışmalarda; kentlerde kurulan yeni yerleşim yerlerini, orman içi siteleri, turizm merkezlerini ve iş alanlarında da bir örnek çalışma olması, mimarı ve tasarımsal olarak yapılacaklar için rehber olması amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, natural disasters, fires, floods, droughts, severe weather events are the events mankind face and find them difficult to deal with. There are both internal and external factors that pave the way for these events. Internal factors are caused by ignorance, wrong choices and mistakes that people make in natural locations. External factors, on the other hand, are caused by damages that change the form which human beings give to the life of the world. It is sometimes possible to reduce these damages, but it takes many years to return to normal. Some damages initiates irreversible processes, change the course of natural disasters and makes others more harmful. Regarding this, the province of Çanakkale also fights forest fires and it is becomes more difficult every year. Çanakkale Onsekiz Mart University campus resembles a large recreation area, surrounded by forest trees, with its natural structure and landscape. As a price for this beauty, due to the fact that the province of Çanakkale has winds above the average, and there is a forest around it, ÇOMU campus is in a risky position for fire. It is important to minimize this risk and to take precautions before a forest fire. This study was conducted to examine the condition of the campus, possible risk factors and design works to reduce these, to determine the work to be done in a possible forest fire, the method and strategies of the struggle, measures to be taken before a possible fire, what to do in the event of a fire and afterwards. This project will be prepared in order to be a model work, as a guide to what is to be done in architecture and design, in the new settlements, urban sites, tourism centers and business areas established in the cities in similar scale works.