Somali'deki çocuk yoksulluğu: Sosyal koruma için bir çalışma
Child poverty in Somalia: The case for social protection
  1. Tez No: 626419
  2. Yazar: ABDİKANİ HASSAN ISMAIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Social Work, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kalkınma çalışmalarında yoksulluğa karşı en önemli mücadele aracının“sosyal koruma”olduğu görülmektedir. Latin Amerika ülkelerinde yoksulluğa karşı bir politika girişimi olarak popüler hale gelen sosyal koruma araçları zaman içinde Sahara Altı Afrika'da da yayılmıştır. Sosyal korumanın önemi Birleşmiş Milletlerin kabul ettiği Sürdürelebilir Kalkınma Hedeflerinde de dile getirilmektedir. Bu genel durumdan hareket ederek, bu çalışmada Somali'deki çocuk yoksulluğu bağlamında yoksul hanelerde yaşayan çocuklara yönelik bir sosyal koruma programı önerilmektedir. Çocuğa duyarlı sosyal koruma ve yaşam döngüsü yaklaşımlarından hareket ederek çocukların en kırılgan olduğu dönemlere ve durumlara müdale eden sosyal koruma araçların üzerinde durulmaktadır. Çalışmanın sonuç bölümünde ise çocuk-odaklı bir sosyal koruma programının Somali bağlamında karşılaşacağı sorunlar ve çözümler genişçe ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social protection is currently seen as one of the most important mechanisms against poverty in development-related studies. Social protection tools, which has became popular as a policy intervention against poverty in Latin American countries, gradually spread over in Sub-Saharan African countries. Taking into account the vast experience about social protection generated in the context of poverty reduction, the importance of social protection is clearly expressed as a goal in the Sustainable Development Goals adopted by the United Nations. Based on this general situation, this study proposes a social protection program for the children living in poor households in the context of Somalia. Drawing on child-sensitive and life cycle-based social protection approaches, the work focuses on social protection tools targetting children's most vulnerable period. At the same time, the study addresses the context-specific problems emerging in the implementation of child-focused social protection tools in the context of Somalia, and henceforth extensively analyses the solutions that could be employed.