Coğrafi bilgi sistemleri ve uzaktan algılama teknikleri kullanılarak orman yangını risk haritalarının oluşturulması
Generation of forest fire risk maps using geographic information systems and remote sensing techniques
  1. Tez No: 961243
  2. Yazar: BURAK ÇONTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER BUĞDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Orman yangınları, ekolojik dengenin bozulmasına, biyolojik çeşitliliğin azalmasına ve insan yaşamı ile ekonomik faaliyetlerin ciddi biçimde zarar görmesine neden olan doğal afetlerdir. Bu durum, orman yangını risk analizlerinin bilimsel temellerle yürütülmesini ve karar vericilere rehberlik edecek mekânsal modellerin geliştirilmesini gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), uzaktan algılama teknolojileri, çok kriterli karar verme tekniklerinden yaygın olarak kullanılan Weighted Overlay Method (WOM) yaklaşımı kullanılarak orman yangını riski taşıyan alanların belirlenmesine yönelik bütüncül bir model geliştirilmiştir. Araştırma kapsamında seçilen çalışma alanında; eğim, arazi kullanımı, bitki örtüsü (NDVI), yola yakınlık, nüfus yoğunluğu, yangın geçmişi lokasyonal veriler olmak üzere altı farklı kriter değerlendirilmiştir. CBS ortamında yürütülen analizler sonucunda oluşturulan risk haritası, geçmiş yangın verileriyle %85,3 oranında örtüşme sağlayarak modelin güvenilirliğini göstermiştir. Bu kapsamlı yaklaşım, orman yangını yönetimi süreçlerinde karar destek sistemlerinin etkinliğini artırmakta ve sürdürülebilir orman ve çevre yönetimi açısından önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Forest fires are natural disasters that lead to the disruption of ecological balance, a reduction in biodiversity, and significant harm to human life and economic activities. This situation necessitates conducting forest fire risk analyses based on scientific foundations and developing spatial models that will guide decision-makers. In this study, a holistic model for identifying areas at risk of forest fires was developed using Geographic Information Systems (GIS), remote sensing technologies, and the widely used Weighted Overlay Method (WOM) approach from multi-criteria decision-making techniques. In the selected study area, six different criteria were evaluated: slope, land use, vegetation (NDVI), proximity to roads, population density, and fire history location data. As a result of the analyses conducted in the GIS environment, the risk map created showed an 85.3% overlap with past fire data, demonstrating the reliability of the model. This comprehensive approach enhances the effectiveness of decision support systems in forest fire management processes and provides significant contributions to sustainable forest and environmental management.