Devlet yurdunda kalan öğrencilerin cinsiyete göre fiziksel aktivite, uyku kalitesi, beslenme ve antropometrik parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of physical activity, sleep quality, nutrition and anthropometric parameters of governmental students according to gender
- Tez No: 626450
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAN MANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışma, Kırklareli ili Kredi ve Yurtlar Kurumunda kalan öğrencilerin beslenme durumları, antropometrik ölçümleri, fiziksel aktiviteleri ve uyku kaliteleri değerlendirilerek cinsiyete göre karşılaştırmak amacıyla planlanmıştır. Nisan 2019 – Aralık 2019 tarihleri arasında yürütülmüş olup 18-25 yaş arası 308 gönüllü öğrenci (190 kız, 118 erkek) dahil edilmiştir. Bireylerin demografik özellikleri ve besin tüketim sıklıkları anket formu ile sorgulanmıştır. Uyku kalitelerini saptamak amacıyla Pittsburg Uyku Kalite İndeksi kullanılmış; fiziksel aktivite düzeylerini saptamak amacıyla ise Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği kullanılmıştır. Vücut ağırlığı, boy, vücut yağ yüzdesi, bel ve kalça ölçümleri yapılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin BKİ ortalamasının kız öğrencilerde 21.96±3.33, erkeklerde 23.53±3.39; vücut yağ yüzdesinin kız öğrencilerde yüzde 27.88±6.22 erkeklerde yüzde 17.86±5.68 olduğu saptanmıştır. Cinsiyete göre değerlendirildiğinde kızlarda uyku kalitesinin daha düşük; erkek öğrencilerin fiziksel aktivitelerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir, Akdeniz diyetine bağlılık ise cinsiyete göre farklılık göstermemiştir. Antropometrik ölçümlere bakıldığında sadece vücut yağ yüzdesi kızlarda daha yüksek; diğer parametreler erkeklerde daha yüksek gözlenmiştir. Besin tüketimlerinde cinsiyete göre erkeklerde et grubundan et, yumurta; tahıl grubundan ekmek, makarna, bulgur gibi; yağ grubundan diğer yağların (ayçiçek, mısırözü), fast-food grubunun daha fazla tüketildiği görülmüştür. Sebze grubundan yeşil sebzelerin, tatlı grubundan çikolata, şeker vesürülebilir çikolatanın kız öğrenciler tarafından daha fazla tüketildiği görülmüştür. Kızlar, erkekler kendi arasında değerlendirildiğinde antropometrik ölçümleri ile Akdeniz diyeti, uyku kalitesi, fiziksel aktivite durumu arasında anlamlı farklılık görülmemiştir. Kız ve erkeklerde ayrı ayrı BKİ durumunun dağılımına göre bakıldığında fiziksel aktivite, Akdeniz diyetine uyum ve uyku kalitesi anlamlı farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is evaluating the nutritional status, anthropometric measurements, physical activities and sleep quality of the students who staying in the Kırklareli Province Credit and Hostels Institution and comparing these results according to student's gender. The study was conducted between April 2019 and December 2019 and 308 volunteer students (190 females, 118 males) aged 18-25 years were included. The demographic characteristics of the participants and the frequency of food consumption were questioned with the questionnaire. Pittsburg Sleep Quality Index was applied to determine the sleep quality. International Physical Activity Scale was applied to determine the physical activity levels. Body weight, height, body fat percentage, waist and hip values were measured. The mean BMI of the participants was 21.9 in women and 23.5 in men; body fat percentage was 27.8 percent in females and 17.8 percent in males. When evaluation done according to gender, female students' sleep quality was founded lower; male students' physical activity levels were founded higher. Applying Mediterranean Diet did not differ according to gender. As a result of anthropometric measurements, only body fat percentage was higher in females; other parameters were higher in males. In food consumptions' results showed, meat, egg from the meat food group; bread, pasta, bulgur from the cereal food group; other oils (sunflower, corn) from the fat group, fast food group were consumed more in male students than female students. Green vegetables from the vegetable food group, chocolate and sugar from the sugar group were consumed more in female students than male students. There was no significant difference between anthropometric measurements and Mediterranean diet, sleep quality, physical activity status among female and male students. There was no significant difference in physical activity, compliance with Mediterranean diet and sleep quality according to evaluation of BMI status distribution in male and female students separatel.